Cezaevlerinde cumhuriyet dönemi rekoru: Tutuklu ve hükümlü sayısı 322 bini geçti

Yeni cezaevi inşaatlarına hız veren AKP iktidarı döneminde tutuklu ve hükümlülerin sayısında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. 3 Temmuz itibarıyla 252 bin kapasitesi bulunan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 322 bin 129'u geçti.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının her geçen gün arttığını belirten ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, 3 Temmuz itibarıyla tutuklu ve hükümlü sayısının 322 bin 129’a yükseldiğini kaydetti. Özgenç, artan sayıya karşın af tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

ADI NE OLURSA OLSUN BİR AF TASARRUFU MECBUR YAPILACAK


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ceza hukuku profesörü İzzet Özgenç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ceza infaz kurumlarındaki artışa dikkat çekti. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Prof. Dr. Özgenç, 31 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında bulunan toplam kişi sayısının 317 bin 368 olduğu bu sayının 3 Temmuz itibarıyla 322 bin 129’a yükseldiğini kaydetti. 33 günlük sürede, ceza infaz kurumlarında 4 bin 761 kişilik artış olduğuna vurgu yapan Özgenç, “2023 yılında adı ne olursa olsun, bir af tasarrufunda bulunmaya mecbur kılacaktır” dedi.
 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ