Cezaevinde ölüme sürüklenen polis memuru

Kadir Eyce, sapasağlam girdiği cezaevinden, belden aşağısı tutmaz vaziyette, makinelere bağlı halde çıktı. Şimdi ölümle pençeleşiyor..
Sekiz yıllık polis memuru Kadir Eyce, gözaltı süreci ve cezaevinde yaşadıklarının ardından ölümle pençeleşiyor. Şu an şuuru kapalı, belden aşağısı felç ve tuvalet ihtiyacı borularla giderilebilen 33 yaşındaki Eyce’ye yapılanlar, işkence ve ağır insan hakları ihlalleriyle dolu.

SAPASAĞLAM GÖZALTINA ALINDI
Sivas’ın Zara ilçesinde görevli polis memuru Kadir Eyce, 2016 yılı Ekim ayında gözaltına alındı. Gözaltı süreci boyunca kendisine Gülen Cemaati’nden olduğu, cemaatten tanıdığı kişilerin isimlerini vermesi yönünde baskı yapıldı. Kendisinin olay yeri inceleme polisi olduğunu, görevini başarıyla yaptığını anlatan Eyce, her türlü psikolojik ve fiziki baskıya rağmen, suçsuz olduğunu savundu.


Gözaltı süresince, beslenme problemleri, soğukta uyumak zorunda kalmak, sürekli psikolojik baskı, stres pozisyonunda tutulma gibi sebeplerle Kadir Eyce’nin karın bölgesinde şiddetli ağrılar başladı. Ancak dilekçe vermesine rağmen tıbbi yardım alamadı. 2016 yılı Ekim ayı içerisinde çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nde “Bank Asya’da hesabı bulunması” nedeniyle tutuklanarak Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.  

Tutukluluğu sırasında karın ağrıları şiddetlenen Kadir Eyce’nin anlatımlarına göre, hastaneye gidebilmek için verdiği onlarca dilekçeye karşılık verilmedi.

TUVALETE GİDEMEZ HALE GELDİ
Kadir Eyce’nin şiddetlenen ağrıları özellikle tuvalete gittiği sırada artmaya başladı. Büyük ve küçük tuvaleti sırasında ağrıları dayanılmaz boyuta gelen Eyce, çareyi çok az yemek yemekte buldu.

Aradan geçen aylar boyunca her geçen gün durumu kötüleşen Eyce’nin tek başına yürüyemez hale gelmesinin ardından hastaneye sevki yapıldı. Önce Sivas Numune Hastanesi’ne sevkedilen Eyce, buradan Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevkedildi. Ancak Kadir Eyce'nin anlatımlarına göre, Cumhuriyet Hastanesi'nde kendisiyle ilgilenilmedi, detaylı tetkikleri yapılmadı, tedaviye başlanmadı ve sürekli "başka gün gelmesi" istenerek cezaevine geri gönderildi. 

“GECELERİ AÇLIKTAN UYUYAMIYORUM”
Cezaevinde durumu her geçen gün ağırlaşan Kadir Eyce, sonunda yürüyemez hale geldi. Koğuşundan görüş ve ailesine telefon etmek için koluna giren gardiyanlarla çıkabilir hale düştü.

Eyce’nin, ailesi ve avukatlarına son anlatımında, “Tuvalete gidemiyorum, bu sebeple yemek de yemiyorum. Aç kaldığım için iyice bitkin düştüm, hastalığım ilerledi, geceleri açlıktan ve ağrıdan uyuyamıyorum” dediği öğrenildi.

(Kadir Eyce, eşi ve kanserden kaybettikleri 3 yaşındaki oğulları Murat Talha'yla mutlu günlerinde görülüyor)

BELDEN AŞAĞISI TUTMUYOR

Ailesi ve avukatının “Kadir Eyce’nin ölmek üzere olduğu, bundan tüm yetkililerin sorumlu olacağı” şeklindeki peş peşe dilekçeleri ve yoğun baskıları sonucunda Kadir Eyce’nin tahliyesi yönünde karar çıktı.

Ekim 2016’da gözaltına sapasağlam giren Kadir Eyce’yi  devlet; belden aşağısı tutmaz vaziyette, aşırı derecede zayıflamış ve tuvalete bile gidemez halde geri verdi.

29 yaşındaki eşi ve ailesi perişandı. Gözaltı sırasında oğlunun durumunu gören babasının “İnşallah oğlumu burada öldürmezler” sözü neredeyse gerçek olmuştu.

DOKTOR: “ARTIK ÇOK GEÇ”
Kadir Eyce, ailesi tarafından Mersin Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü. Yapılan tetkiklerde, mide ile bağırsağı arasında bir ur oluştuğu ve artık ameliyatla müdahale edilemez hale geldiği söylendi. Kadir Eyce’nin karnına büyük tuvaleti için ayrı, küçük tuveleti için ayrı iki delik açıldı. Mama gibi yiyeceklerle beslenmeye başlandı.

Doktorlar, normalde ilaçla yok edilebilecek küçük bir kitlenin, geç müdahale edilmesi, tedavi yapılmaması ve kötü beslenme-psikolojik faktörler nedeniyle hızla büyüdüğünü ve sindirim sistemini çökerttiğini, artık müdahale edilemeyeceğini belirttiler. Uru almak için yapılacak ameliyat Kadir Eyce’nin ölümüne neden olabilecekti.

ŞUURU KAPANDI
33 yaşında makinelere bağlı hale gelen Eyce’nin, geçtiğimiz hafta içinde şuuru kapandı. Ailesinin kaybettik diye düşündüğü Eyce'nin şuuru iki gün sonra geri açıldı. Aile herkesten dua bekliyor. 


(Kadir Eyce, cezaevinden hastaneye nakledildiği ilk günlerde... Eski fotoğrafına göre aşırı derecede zayıflamış görülüyor)

GEÇEN YIL ÇOCUĞUNU KAYBETMİŞTİ
Eyce ailesi geçen yıl 3 yaşındaki oğulları Murat Talha’yı toprağa vermenin acısını atlatamamışken şimdi daha büyük bir dramla karşı karşıya. Daha üç yaşında kansere yenik düşen Murat Talha’nın ardından aile uzun süre toparlanamamıştı. Şimdi ise gözlerinin önünde devlete sapa sağlam teslim ettikleri Kadir Eyce, her geçen gün tükeniyor. 29 yaşındaki eşi, hastanede kocasının başında sabırla bekliyor.

“BENDEN HEP İSİM İSTEDİLER”
Hakkında hiçbir delil ortaya konulmayan Kadir Eyce’nin dosyasındaki tek şey Bank Asya’da hesabı bulunması. Yakınlarının anlatımına göre çabuk yorulduğu için çok az konuşabilen Kadir Eyce sürekli olarak, “Benden hep isim istediler, ben suçsuzdum, kimseye de iftira atmadım” diyordu.

Aktifhaber/Özel
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ