Cenazedeki görüntüler Bakan Soylu'yu yalanladı

"Buraya Ermeni gömdürmeyiz ifadesi yok" demişti ama...
Aysel Tuğluk'un vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırıyı çeken polis kamerasının kayıtları ortaya çıktı. Görüntüler, “Karakolda görüntüleri izledim. ‘Buraya Ermeni gömdürmeyiz’ gibi cümleler edilmemiş” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu yalanlıyor. 

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un annesinin cenazesine yönelik 13 Eylül günü Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan İncek Mezarlığı’nda yaşanan saldırıya dair olay yerinde çekim yapan polis kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Olaya dair açıklan davanın dosyasına giren görüntülerde, saldırganlar mezarlığın kapısından içeri girip kalabalık bir şekilde sloganlar atıyor. Ağır hakaret ve küfürler savuran saldırganlar, “O mezar bugün çıkacak” diye bağırıyor. 
 
GÖRÜNTÜLÜR SOYLU’YU YALANLIYOR

 
Olay sırasında saldırganlar cenaze sahibi Tuğluk Ailesi ve mezar başında bulunanlara tehditkar ses tonuyla “Ermeniler” diye bağırdığı duyuluyor. Saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Karakolda görüntüleri izledim. ‘Buraya Ermeni gömdürmeyiz, buraya Alevi gömdürmeyiz’ gibi cümleler edilmemiş” iddiasında bulunmuştu. Soruşturma dosyasındaki sanık ifadeleri de Soylu’yu yalanlamıştı.
 
ÇEVİK MÜDÜRÜ ‘ARKADAŞLAR’ DİYE HİTAP EDİYOR
 
Görüntülerde, bir saldırganın “O cenazeyi çıkaracaksınız, istemiyoruz” şeklinde bağırırken, kendisini çevik kuvvet müdürü olarak tanıtan bir kişi “Arkadaşlar” diye saldırganlara hitap ediyor ve “Bakın ben çevik müdürüyüm lütfen buradan ayrılın” şeklinde uyarıda bulunuyor. Karakol komiseri olduğunu söyleyen başka bir polis de saldırganlara “Size yakışır şekilde protesto edin” ifadesi dikkat çekiyor.
 
Görüntülerde, görevli polislerin saldırganları olay yerinden uzaklaştırmak yerine “Sizlerden bir isteğimiz var, yetkililer gelene kadar bekleyin, bir şey yapmayın” diyerek müdahale etmemesi bir başka dikkat çeken nokta. Saldırgan ise polisin bu tavrına karşılık “Bizim de sizden bir isteğimiz var” diyor ve cenaze sahiplerini kastederek, “Orada ki 3-5 eksik etek konuşup buradakilerin canını sıkmasın” diyerek, polise uyarıda bulunuyor. Görüntülerin bir başka bölümünde saldırganlar “Bozkurt” işareti yaparak, “Ya Allah Bismillah Allahuekber” sloganı atıyor.
 
ELİNDE KESİCİ ALET TAŞIYANLAR GÖRÜNTÜLENMİYOR
 
Polis kamerasının kaydettiği bir ses “Dikkat edin bir kaçının elinde sallama var” diyor, fakat polis elinde kesici aletlerin olduğu kişileri tespit etmesine rağmen bu kişilere müdahale etmiyor. Polis daha sonra eline taş alanlara da “Elinize taş almayın” diyor, fakat ne eline taş alanları ne de elinde sallama olan kişilerin görüntülerde olmaması ayrı bir soru işareti. Öte yandan saldırganlar da, daha sonra mahkemedeki ifadelerinde ellerine taş dahi almadıklarını iddia etmişlerdi.
 
AĞIR HAKARETLER
 
Saldırgan grubun “Barış” diye hitap ettiği bir kişi cenaze sahiplerine “Burası benim mezarlığım, ne duruyorsunuz lan! Buradan çıksanıza” şeklinde bağırdığı duyuluyor. Aynı kişi birçok noktada ağır küfürlerle kitleyi hareketlendiriyor. Ardından “Siz gidin bakın o mezar oradan nasıl çıkacak” diye tehditlerde bulunan “Barış” adlı kişinin hakkında dava açılmamış olması da dikkat çekiyor. 
 
MEZARLIĞA GİRİŞTE MÜDAHALE YOK
 

Mahkemede sanıkların yaptığı savunmalarda sanıklar mezarlığın içine girmediklerini iddia etmişlerdi, fakat görüntülere göre saldırganlar mezarlık duvarlarını aşarak içeri giriyor ve ırkçı sloganlar atıyor. Mezarlığa giriş sırasında polisin hiçbir şekilde müdahale etmemesi görüntülerde yer alıyor.
 
SALDIRGAN: BÜYÜKŞEHİRDEN ADAM GELECEK
 

Bakan Soylu ile fotoğrafı basına yansıyan saldırgan Murat Alp, mezarlığın duvarına çıkarak, “Büyükşehirden adam gelecek” diyerek, kitlenin mezarlıktan ayrılmaması için kışkırtıyor. Kısa bir süre sonra Alp, polislerle karşı karşıya gelmek istemediğini ifade etmek için "Polisin gözüne kurban olayım, polisin bakışına kurban olayım” şeklinde konuşuyor. Saldırgan Alp’in kitleyi mezarlık çevresinde bekletmek için duvara çıkmasının hemen öncesinde bir telefon görüşmesi yapıyor. 
 
POLİS: KİMSEYE MÜDAHALE ETMEDİK
 

Görüntülerde, olayın sonlarına doğru sivil bir polis memuru saldırganlara dönerek, “Bakın şu ana kadar kimseye müdahale etmedik” diye sesleniyor. Bakan Soylu ise olaydan sonra yaptığı açıklamada, “Saldırganlara anında gerekli müdahale yapıldı” iddiasında bulunmuştu.
 
GÖRÜNTÜLER KIRPILDI MI?
 

Yaşanan bu tür olaylarda polis kamerasının kesintisiz kayıt yapması beklenirken, olaya dair mahkeme dosyasına gönderilen kayıtlara göre görüntülerde kesintiler olduğu anlaşılıyor. Bu durum “Görüntüler kırpıldı mı?” sorusunu akıllara getiriyor. Polis kamerasında, Hatun Tuğluk’un cenazesinin mezarlıktan araç konvoyuyla çıkışı da yer alıyor. Aynı kamera hemen ardından mezarlığa giderek, boş mezar yerini görüntülüyor.
 
NE OLMUŞTU? 
 
Ankara’da yaşamını yitiren tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi, 13 Eylül günü Batıkent’te bulunan Ergazi Pir Sultan Cem Evi’nde yapılan törenden sonra defnedilmek üzere Gölbaşı’na bağlı İncek Mahallesi’nde bulunan mezarlığa getirilmişti. Cenaze törenine, HDP’li yöneticiler ve vekiller ile Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk da cenaze izniyle katılmıştı.
 
Aysel Tuğluk’un cezaevinden geç gelmesi nedeniyle geç saatlere doğru yapılmak istenen defin işlemine ırkçı bir grup taş ve sopalarla saldırmıştı. Tuğluk’un ailesi ise alanda polis bulunmasına rağmen devam eden saldırı karşısında saldırıya uğramaması için cenazeyi defnedildiği mezarlıktan çıkartarak, tekrardan Ergazi Pir Sultan Cem Evi’ne götürmüş ve bir sonraki gün Hatun Tuğluk’un cenazesi memleketi Dersim’de toprağa verilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ