Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki gerilim için Almanya’dan arabuluculuk istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de devam eden doğal gaz sondaj gerilimiyle ilgili konuştu. “Almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz” dedi.


Mevlüt Çavuşoğlu, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda Doğu Akdeniz’deki sondaj gerilimi ile Avrupa Birliğinin aldığı yaptırım kararlarını değerlendirdi.

AB’nin yaptırımlarına Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’deki varlığını artırarak“ yanıt verdiğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “AB sadece Rum kesimi ve Yunanistan’ı memnun etmek için karar alıyor… Biz Doğu Akdeniz’e cevap olarak 4. gemimizi gönderdik. Biz, bu şekilde Rum ve Yunanistan’ı memnun etmek için adımlar atarsanız varlığımızı arttırırız dedik. AB’nin yaptırım kararının değeri yok.”


ÇAVUŞOĞLU, ALMANYA’NIN ARABULUCULUK YAPMASINI İSTEDİ

AB’nin sorunun çözüme kavuşturulması için arabuluculuk yapması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şunları aktardı: “Almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz. Fakat biz onlara taraflı tutum sergilememeleri konusunda da uyardık, objektif olalım dedik. Tersine adım atılırsa varlığımızı arttırırız. Egemenlik faaliyetlerimizi sorgulatmayız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ