Bütçe açığını böyle kapatacaklar: Bodrum’daki değerli araziler satılıyor

AKP Hükümeti bütçe açığını kapatmak amacıyla değerli arazileri satmak için harekete geçti. Satışa çıkarılan yerler arasında Bodrum’un en güzel yerlerinden Bitez’deki araziler ile Kuşadası’ndaki taşınmazlar da var.


Cumhuriyet’in haberine göre özelleştirmeye ilişkin Cumhurbaşkanı kararları yayınlandı. Sivas Divriği’de bulunan Ahiköy 1 ve Ahiköy 2 hidroelektrik santralleri ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazlar özelleştirme kapsamına alındı. Santraller “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. Santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ise “işletme hakkının verilmesi” ya da “kullanım izni devri” yöntemiyle gerçekleştirilecek. Özelleştirme işlemleri 2021 sonuna kadar tamamlanacak. 

Mülkiyeti, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait olan İzmir Aliağa’daki 39 bin 862 metrekare yüzölçümü bulunan arsa da özelleştirme kapsamına alındı. Arsanın satış işlemi 2021 sonuna kadar tamamlanacak. 


Hazine’ye ait taşınmazlar da özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme işlemleri 29 Ekim 2023 tarihine kadar tamamlanacak olan yerler arasında Bodrum’un en değerli kıyı şeridi içerisinde bulunan Bitez’deki araziler de var. 

Toplam 29 taşınmazın biri Adıyaman Besni’de, ikisi Aydın Kuşadası’nda, ikisi İstanbul Büyükçekmece’de bulunuyor. Bunun dışında İzmir Karşıyaka Şemikler ile Menderes Gümüldür’de de araziler özelleştirme kapsamına alındı. 

Mersin Anamur’da yedi, Erdemli’de üç taşınmaz özelleştirilecek. Muğla’da ise özelleştirme kapsamına alınan 12 taşınmaz var. Bunlardan altı tanesi Bodrum Gökçebel’de. Diğer altısı ise Bodrum Bitez’de bulunuyor. Özelleştirme kapsamına alınan taşınmazların büyüklükleri ise 873 metrekare ile 45 bin 961 metrekare arasında değişiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ