Bunalıma giren halkın sığınağı antidepresanlar oldu: 55 milyon kutu

Artan ekonomik krizin getirdiği geçim zorluğu ve bunalım, halkı antidepresanlara yöneltti. Geçen yıl Türkiye’de 55 milyon kutu antidepresan ilaç kullanıldı.


Mutsuz insan sayısının giderek çoğaldığı Türkiye’de antidepresan ilaç kullanımı her geçen yıl artıyor. 2019’da 49.8 milyon kutu antidepresan ilaç satılırken bu sayı 2020’de 54.6 milyona çıktı. Bunalım yaşayan ve antidepresan ilaca ulaşamayan çok sayıda kişi de yaşamına son verdi.

İKİ AYDA 95 KİŞİ İNTİHAR ETTİ


Salgın nedeniyle ekonomik kriz giderek derinleşti. 2021 yılında işini kaybeden ve geçim sıkıntısı yaşayan 95 kişi yaşamına son verdi. Sadece Kocaeli’nde son 10 gün içerisinde ekonomik sıkıntı nedeniyle 7 kişi yaşamına son verdi. İzmir’de 31 Ocak’ta iki çocuk babası müzisyen Erdem Topuz, 19 Şubat’ta bir yıldır işsiz olduğu belirtilen 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El, canına kıydı.

İŞSİZ SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında 99 bin 588 esnafın dükkânı ve 40 bin 735 şirket kapandı, gerçek işsiz sayısı ise 10.7 milyona ulaştı. Salgının ekonomik etkilerini azaltmak için ilk olarak 17 Nisan 2020 tarihinde ilan edilen işten çıkarma yasağı mayıs ortasında bitecek. Yasağın bitmesiyle birlikte işsizler ordusuna binlerce kişinin daha katılması bekleniyor. Bir hanede borçlu olanların sayısı ise birden fazla olması dikkat çekti.

12 YILDA 3 KATTAN FAZLA ARTTI

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre Türkiye’de antidepresan ilaç satışı 2008 yılında 16 milyon 537 bin kutu iken bu sayı 2020’de 55 milyon kutuyu buldu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise 2017-2019 yıllarını kapsayan üç yıllık dönemde, tüm hastanelerdeki psikiyatri kliniklerine başvuranların sayısı ise 7 milyon 953 bin 651 kişi oldu.

TOPLUMDAKİ MUTSUZLUK GİDEREK ARTIYOR

Yapılan araştırmalar Türkiye’de yaşayanların mutsuz ve gelecekten umutsuz olduğunu ortaya koydu. Dünya Mutluluk Raporuna göre 156 ülke arasında 93’üncü olan Türkiye’de halkın yüzde 60,4’ü kötüye gidildiğini düşünüyor. Ajans Press’in, Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre de Türkiye’de mutlu insanların sayısı her yıl azalıyor. 2011 yılında yüzde 62,1 olan yaşam memnuniyeti oranı geçen yüzde 48,2’ye geriledi.

ANTİDEPRESAN KULLANIMI ARTIYOR

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, antidepresan ilaç kullanımındaki artışa dikkat çekerek, “2019’da 49.8 milyon kutu antidepresan ilaç satılırken bu sayı 2020’de 54.6 milyona çıktı. Bunların reçeteli ilaçlar olduğu ve pandemi nedeniyle sağlık kurumlarına gitmeye çekinildiği de düşünüldüğünde, antidepresan kullanma ihtiyacı olan vatandaş sayısının aslında çok daha fazla olduğu da ortada” dedi. Türkiye’nin görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu belirten Taşcıer, “Sonuçta da antidepresan kullanım oranı olağanüstü düzeyde artıyor. Saray’dan görünmüyor olabilir ancak Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir buhran var” dedi.

BAKANLIK İNTİHAR VERİLERİNİ GİZLİYOR

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bakanlığın intihar verilerini paylaşmadığını belirterek, “81 ilin yerel gazetelerini tek tek taradık ve ocak ayında en az 95 kişinin intihar ettiğini belirledik. Kaç kere sormamıza rağmen bakanlık bize veri vermiyor. İntiharların en büyük nedeni şüphesiz pandemi koşullarıyla birlikte ağırlaşan ekonomik sıkıntılar” dedi.

YOKSULLUK ARTTIKÇA İNTİHARLAR ARTIYOR

İşyerinde ve işe bağlı intiharların kaydını tuttuklarını belirten İSİG Meclisi üyesi Pınar Abdal da “TÜİK verilerinde de intihar edenlerin yüzde 80’inin yoksullar olduğunu görüyoruz. Türkiye’de işsizlik ve yoksulluk oranlarının artmasıyla beraber intihar oranlarının da arttığını görüyoruz. İşsizlik, borçluluk, güvencesizlik ve işyerinde baskı, intiharların başlıca sebepleri. Tedbirlerin bırakılması durumunda bu rakamların daha da artacağı ortada” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ