"Bu ülkede en çok ortamdan korkan ve ürkenler hakimler ve savcılardır"

Müjdat Gezen’in avukatı Celal Ülgen, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yapılan saldırıdan sonra kundakçıyı tutuklama kararına ilişkin olarak konuştu.
Celal Ülgen, "Yargının bağımsızlığını bir tarafa bırakırsak aslında yeni kurulan Sulh Ceza Hâkimlikleri siyasi iktidarın giyotini gibi çalışıyor. Siyasi iktidara karşı eğer bir fiil varsa derhal tutukluyor, eğer siyasi iktidar karşıtı değilse bu mağdur kişi hemen şüphelisi veya sanığı bir biçimde serbest bırakılıyor ve test ediliyor kamuoyu ne diyor, ne düşünüyor diye. Kamuoyundan tepkiler gelmeye başlayınca bu tepkileri dindirmek için yeniden hemen itirazla yeni tutuklama, yeni gözaltı başlıyor. İçler acısı bir durum" şeklinde konuştu.

RS FM’den Zafer Arapkirli’ye konuşan Ülgen’in açıklamaları şöyle:

"Bir binaya bir bidon benzini döküp orayı aleve verdiğiniz zaman o binanın tamamen kül olması o bina içerisinde yaşayan canlıların, kedi, köpek ne varsa onların hepsinin ölmesi yanması demektir. Ayrıca o yangının büyüyerek çevreye büyük zararlar vermesi, başka yerlere sıçraması demektir. Bütün bunları düşündüğünüz zaman ki olayda bir gece bekçisi var ve çok erken dışarı çıkıyor ve birazcık geç kalsa kesinlikle engel olamayacak yangına. Üstelik gece bekçisinin görüntülerinde çok rahat farkedilen bir durum var. Ayakkabısı ve paçaları tutuşmuş olarak dışarı çıkıyor. 


"Ayrıca yakan kişi sosyal medyadan bu işi kendisinin yaptığını söylemiyor, ama ‘Oh olsun' diyor ve daha kötü olmasını dileyen mesajları var. Bütün bunlar dikkate alındığında bu kişinin serbest bırakılması hakikaten düşündürücü.” 

Celal Ülgen, tekrar tutuklama kararının çıkmasını basit bir dille anlattı:

"Bu girdi çıktı olayında, dün mesela diyelim ki Cumhuriyet Savcısı tutuklama talebiyle kundakçıyı, 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevketti. 7. Sulh Ceza Hakimi serbest bıraktı. Sonra kamuoyunda infial oldu. Belli ki yukarılardan birileri başımıza iş açacak. Bu adamı itiraz edin tutuklayın dedi ki 8. Sulh Ceza Hakimliği itiraz etti. Savcının itirazı üzerine tutuklama kararı verildi. Normal prosedürde yedinin kararına, sekizin bozma kararı vermesi mümkün değil. Çünkü onlar kapı komşular, arkadaşlar. Birlikte yemeğe gidiyorlar. Beraber kahvaltı yapıyorlar, aynı binada oturuyorlar ve birbirlerinin kararlarını genelde bozmuyorlar. Mesela çok sayıda Sulh Ceza Hakimliğin kararına itiraz ediyoruz, pat diye onanıyor kararlar. Böyle bir durumda HSYK'nın da dışında bir güç, yargıçları duruma göre nasıl göreve alacakları konusunda talimat veriyor. Başka türlü izah edilemez."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ