“Bu adaletsizlik AKP’nin sonu olacak”

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, OHAL döneminde cezalandırma politikasının bireysel olmaktan çıktığını ve kolektif bir ceza anlayışına dönüştüğünü ifade etti.


Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Tanrıkulu, AKP’yi ‘götürecek’ olan temel etkenin, ‘adaletsizlik duygusu’ olacağını söyledi

OHAL dönemindeki hukuksuzluklara değinen Tanrıkulu, “Bakın yüz binlerce insan işinden oldu, onların yakınlarının işe girme ihtimalleri ortadan kalktı. Binlerce insan haksız biçimde tutuklandı. 250 binden fazla insana pasaport yasağı kondu. Akademisyenler ihraç edildi. Yüzlerce dernek kapatıldı, toplantı ve gösteri yapmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.


İŞKENCE, İDARİ PRATİĞE DÖNÜŞTÜ

İşkencenin de bir idari pratiğe dönüştürüldüğünü ifade eden Tanrıkulu, Urfa, Van ve Diyarbakır Barolarının işkenceye ilişkin raporlarına değindi. Tanrıkulu, “Eğer Türkiye’de bu dönemde işkence idari pratik olarak uygulanmamış olsaydı, AKP Hükümeti, 2016’nın Ağustos’undan bu yana Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesinin raporlarına rezerv koymazdı. Bu rezervler tek başına Türkiye’de işkencenin bir idari pratik olarak uygulandığının göstergesi” dedi.

ZORLA KAYBEDİLME İNSANLIK SUÇUDUR

Son 2.5 yılda yaşanan kaçırılma olaylarına da değinen Tanrıkulu,  şunları söyledi:

“90’ların ve Olağanüstü Hâl dönemlerinin zorla kaybedilme vakaları, şimdi Ankara’nın merkezinde oluyor. 2017’nin başından bu yana 22 yurttaşımız zorla kaybedildi. Şubatın 7’siyle 22’si arasında Ankara’da, İstanbul’da ve Antalya’da 6 yurttaşımız kayıp 150 gündür. Transporterlarla kaybedildiler, görüntüler var. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İçişleri Bakanlığı sessiz. Zorla kaybedilme, Olağanüstü Hâl döneminde bir idari pratiğe dönüştü.”

AKP’NİN SONUNU ADALETSİZLİK GETİRECEK

Tanrıkulu, “AKP Hükümetine ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Zorla kaybedilme, işkence insanlığa karşı suçtur. Döneminiz biter ama bu suçlar sizi takip eder, ömrünüz boyunca takip eder. Ama bilin ki bu adaletsizlik Adalet ve Kalkınma Partisinin sonu olacak” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ