Boğaziçi’nde son durum: Melih Bulu kadroya atanamıyor, sadece adı ‘rektör’

Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan AKP'li Melih Bulu'nun fiilen işe başlaması engellendi. Bölüm, fakülte ve yönetim kurulu onay vermediği için Bulu akademik kadroya atanamıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, üniversite kadrosu alamadığı için atanamıyor. Üniversite öğretim üyelerinin direndiği Bulu, bölüm, fakülte ve yönetim kurulundan onay almak zorunda. Ancak hiçbir bölüm ve fakülte gelinen noktada Bulu’yu akademik kadroya kabul etmiyor.

Öğrencilerin atanmış rektör karşıtı protestoları ve kapısına kelepçe vurulmasıyla gündemden düşmeyen Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Melih Bulu’nun sadece ismi ‘rektör’ oldu. Hocaların direnmesi nedeniyle Bulu’ya üniversitede hiçbir kadroya atanamıyor.


DIŞARIDAN ÖĞRETİM ÜYESİ FORMÜLÜ İŞE YARAR MI?

Melih Bulu’ya onay vermeyen üniversite hocalarına karşılık dışarıdan öğretim üyesi ataması dile getiriliyor. Ancak bu yöntemin de işe yaramayacağı belirtiliyor.
 
Dışarıdan öğretim üyesi atanması da o kadar kolay değil çünkü sırasıyla bölümün, fakültenin ve yönetim kurulunun onayını alması gerekiyor. Bu nedenle atanmış rektör de akademik kadroya atanamıyor.
 
Üniversitede bunlar yaşanırken öğretim üyeleri ve öğrencilerin direnişi de sürüyor. Öğretim üyeleri her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek protesto ederken, öğrenciler de başta sosyal medya olmak üzere Bulu’yu istifaya çağırıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ