BM raportörleri kayyım gözlemine geliyor: Avrupa Konseyi’nde gündem olacak

BM raportörleri Ekim ayında Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirerek kayyım atamalarına ilişkin gözlemlerde bulunacak. HDP'nin temasları sonucu gerçekleşecek ziyaretin yanı sıra Avrupa Konseyi de kayyımları gündem yapacak.


İçişleri Bakanlığı’nın Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarını görevlerinden uzaklaştırarak yerine kayyım ataması ardından HDP Dış İlişkiler Komisyonu uluslararası alanda harekete geçti.

Dış İlişkiler Komisyonu, “siyasi darbe” olarak değerlendirdiği kayyım atamalarına karşı hazırladığı geniş kapsamlı dosyayı bütün kurumlar ve elçiliklere gönderdi.


RAPORTÖRLER EKİM’DE DİYARBAKIR’DA OLACAK

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresiyle diyaloga geçen komisyon, görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanları ile 30 büyükelçiliğin ve uluslararası basın kuruluşlarının görüşmesini sağladı. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayı içerisinde Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirecek. Raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair bir takım gözlem ve temaslarda da bulunacak.AVRUPA KONSEYİ’NDE DE GÜNDEM OLACAK

Komisyon, temas halinde olduğu uluslararası kurumlar aracılığıyla kayyım atamalarını Avrupa Konseyinin çeşitli oturumlarında gündeme getirecek. Bu temasla birlikte görevden uzaklaştırılan HDP’li belediye eş başkanları, birçok dünya ülkesinde bulunan belediye başkanlarına yaşadıkları hukuksuzluğu ve kayyım uygulamalarına dair bilgilendirmede bulundu.

HDP ULUSLARARASI KURUMLARI ZİYARET EDECEK

Komisyonun çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde birçok uluslararası kurumun içinde bulunduğu heyetlerin Diyarbakır, Mardin ve Van’a ziyaretlerinin sağlanacağı da öğrenildi.

İSVEÇ PARLAMENTOSU’NDA KAYYIM OTURUMU

,Geçtiğimiz hafta İsveç Ulusal Parlamentosu’nda kayyım atamalarıyla ilgili oturum gerçekleştirildiği bilgisini de veren Özsoy, kayyım atamalarını Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi’nin acil gündemlerine almayı hedeflediklerini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ