BM: O hakimi serbest bırakın!

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı bir mahkemenin aldığı kararda, Hizmete cadı avı kapsamında tutuklanan Türk hakim ve diplomat Aydın Sefa Akay’ın serbest bırakılması için Türkiye'ye çağrıda bulunuldu.
Hiçbir şekilde suç oluşturmamasına rağmen tamamen keyfi olarak Burkina Faso Dışişleri Bakanı ile ByLock görüşmesi yaptığı iddiasıyla tutuklanan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (Uluslararası ceza mahkemelerinin soykırım davalarına bakan mahkemesi) Hâkimi Aydın Sefa Akay ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Reuters'ın haberine göre, BM Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'nın (MICT) aldığı kararda, Akay'ın diplomatik dokunulmazlığı olduğu ve hapse atılmasının yargı bağımsızlığı ilkesini ihlal ettiği savunuldu.

Ruanda ve Yugoslavya’daki savaş suçlarını yargılayan mahkemenin başkanı Theodor Meron tarafından açıklanan kararda, “Terör örgütü üyeliği, anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak ve adam öldürmek’ iddiasıyla tutuklu olan Akay'ın, 14 Şubat'a kadar serbest bırakılmasını istendi.
"KARARIN BAĞLAYICILIĞI VAR"
Associated Press'in haberine göre; Meron, Akay'la ilgili verdikleri kararın, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararı gereğince bağlayıcılığı olduğunu belirtti.

"DAVA SÜRECİ FELÇ OLDU" İDDİASI
Meron, geçtiğimiz aylarda da Akay’ın serbest bırakılması için çağrı yaparken, Türk hakimin tutuklanması nedeniyle Ruanda ile ilgili yargılamanın felç olduğunu iddia etmişti.

BM Genel Kurulu’nda konuşan ve “Yargılamalar Akay olmadığı için yapılamıyor” diyen Meron, örnek olarak Ruandalı eski bakan Augustin Ngirabatware’nin 1994’teki soykırımdan aldığı cezanın Lahey'deki temyiz sürecini göstermişti. Akay, temyiz mahkemesi üyesiydi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ