BM İşkenceyi Önleme Komitesi’nden hükumetlere erken tahliye çağrısı

Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Komitesi, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mahkumların sağlığının korunması için hükümetlere erken tahliye çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Komitesi Başkanı Malcolm Evans, koronavirüs salgını sırasında cezaevindeki hükümlü ve tutukluların sağlığının korunması için hükümetlere çağrı yaptı.


Komite başkanı ve Bristol Üniversitesi uluslararası hukuk profesörü Malcolm Evans, bunun yollarından birinin ağır suçlar dışındakilere erken tahliye veya kefaletle serbest bırakma uygulanmasını istedi.

Evans, cezaevlerinin yanı sıra mülteci kampları, psikiyatri hastaneleri için de ek önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Evans, “Bu olağanüstü durum olağanüstü ve acil önlemler gerektiriyor. Bu insanlar toplumun gözünden uzak olduğu için çoğu zaman görmezden geliniyor ve kamuyounun sempatisini çekmeyebiliyor. Ama şimdi ahlaki yargılarda bulunma zamanı değil, ölüm kalım meselesi bu ve pek çok kişi büyük acılar çekebilir, hatta ölebilir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ