‘Biz ayıp etmedik.15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor’

Marmaris'te, 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı kapsamında düzenlenen yürüyüşte kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalındı.


Bazı öğrencilerin İzmir Marşı'nı okuması üzerine ise gerginlik çıktı. İzmir Marşı'nı okuyan öğrencilerden biri boğazının sıkıldığını söyledi.

Marmaris İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılı etkinlikler kapsamında ‘Gençlik Yürüyüşü’ düzenlendi. ‘100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun’ yazılı beyaz tişört giyen ilçedeki lise ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler ve ilçe protokolü, ellerinde Türk bayrakları ile Siteler Mahallesi’nde toplanıp, kortej eşliğinde Kordon Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na yürüdü.


15 TEMMUZ MARŞI, MEHTER, GENÇ OSMAN MARŞI…

Yürüyüş boyunca kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalınması dikkat çekti. Öğrencilerin ise marşlara eşlik etmesi istendi.

İZMİR MARŞI GERGİNLİK SEBEBİ OLDU

Kortejin arka kısımındaki yaklaşık 50 öğrenci, buradan sonra yaklaşık 2 kilometre boyunca İzmir Marşı’nı okudu. Marmaris İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü B.E., öğrencileri çalınan marşlara eşlik etmeleri, farklı bir marş söylememeleri için uyardı. Ancak, uyarıya aldırış etmeyen öğrenciler, İzmir Marşı’nı söylemeye devam etti.

’15 TEMMUZ MARŞI ÖNEMLİ DEĞİL Mİ, ŞEHİT VERDİK’

Atatürk Anıtı önünde gelindiğinde, burada 15 Temmuz Marşı çalınmasına rağmen 50 kişilik öğrenci grubu, ellerindeki dev Türk bayraklarını sallayıp, burada da çember oluşturarak İzmir Marşı’nı söylemeyi sürdürdü.

Marmaris İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü B.E., İzmir Marşı okuyan öğrencileri ‘programın dışına çıktıklarını’ gerekçe göstererek uyardı. Bu sırada bir öğrenci “15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik” ifadelerini kullandı. İzmir Marşı okuyan bir öğrenci, marş söylerken boğazının sıkıldığını belirterek kendisini uzaklaştırmak isteyen öğretmenlerine “Biz ayıp etmedik. 15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor” sözleri ile tepki gösterdi.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİNİ SAKİNLEŞTİRDİ

Öğretmenlerin öğrencileri sakinleştirmesinin ardından, yürüyüşe katılanlar Atatürk Anıtı önünde hep birlikte saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Anıta çelenk sunulmasının ardından tören sona erdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ