Bingöl’de uzman çavuş şiddeti: HDP’li 22 kadın milletvekilinden 22 soru önergesi

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Rahime Ö. isimli bir kadının Uzman Çavuş Ferhat K. tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılması HDP’li 22 kadın milletvekili tarafından Meclis gündemine taşındı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde bir Uzman Çavuşun bir kadını darp etmesiyle ilgili Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 22 kadın milletvekili yaşanan fiziksel şiddet suçu ve başlatılan yargı sürecine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 22 soru önergesi verdi.

Ortak soru önergelerinde HDP’li kadın milletvekilleri, “Uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olmasına rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikayet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘kime şikayet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir” ifadelerine yer verildi.


“FERHAT K.’NİN ‘KİME ŞİKAYET EDERSENİZ EDİN’ DEMESİNİN SEBEBİ NEDİR?”

HDP’i vekillerin cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a yönelttikleri sorular şöyle:

1. Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman Çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?

2. Uzman Çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?

3. Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nin evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?

4. R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?

5. R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği “diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma” gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?

6. Ferhat K.’nin “kime şikayet ederseniz edin” demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?

7. Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan;

● Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi,

● Mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi,

● Çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?

8. Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?

9. Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ