‘Binamız çürüktü, belediye ‘kendi imkanlarınızla güçlendirin’ dedi’

Elazığ’da depremde yıkılan binanın dayanıksız olduğundan belediyeninin haberdar olduğu ortaya çıktı. Hakan Tahşi isimli vatandaş, “‘Bize ‘Kendi imkânlarınızla güçlendirme yapın’ dediler. Depreme dayanaksız olduğunu belediye biliyordu” dedi.
Elazığ’da şehir merkezinde 4 bina çöktü. Kovancılar’da 2010 yılında, 51 kişinin öldüğü depreme rağmen eski yapıların yenilenmemesi önceki gün yaşanan depremde yeni ölümlere sebep oldu. Bunlardan biri Sürsürü Mahallesi Halaylı Sokak’ta bulunan Dilek Sitesi’ndeki 9 numaralı binaydı. 28 daireden oluşan binadan 8 kişinin cansız bedeni çıkarıldı, enkaz altındaki 9 kişiyi kurtarma çalışmaları da dün akşama kadar sürdü.


‘BİR SERT VURUŞ… VE BİNA ÇÖKTÜ’

Yıkılan binanın 4. katında evi olan Hakan Tahşi, görevlileri yönlendirerek kurtarma çalışmalarına yardım etmeye çalışıyordu. Tahşi, deprem anını Cumhuriyet’e şöyle anlattı:

“Ailem dışardaydı. Ben sokaktaydım ve eve gidiyordum. Sarsıntı oldu. Önce baya sallandı. İki saniye yavaşladı. Sert bir vuruş oldu. Ses geldi. Baktım bina çöktü, toz duman oldu ortalık. 15 dakika tozun dağılmasını bekledik. Binadaki yaralıları kurtarmaya başladık. Önce ambulans geldi. Olay yeni olduğu için insanların sesleri vardı. Bir çocuğun sesi geliyordu; onu çıkardık ancak ailesini kurtaramadık. Öldüler. 5 kişiyi canlı, 3 kişiyi de ölü çıkardık. Şu anda 9 kişi var enkaz altıda. Sevim Teyze içeride. 80 yaşlarında Türkan Teyze… En sağda da Tansel abla ve oğlu Ömer var. Onların karşısında da 14 yaşındaki bir kız çocuğu…”

‘BİNAMIZ ÇÜRÜKTÜ’

Binanın geçmişini sorduğumuzda ise Hakan Tahşi, şu yanıtı verdi: “Binamız 1987’de yapıldı; 1992’de teslim edildi. Zaten binamız çürüktü. En ufak sarsıntılardan etkileniyorduk. 2010’daki depremden sonra belediyeye 4 sene önce gittik. Bize ‘Kendi imkânlarınızla güçlendirme yapın’ dediler. Bir ara kentsel dönüşüm dedikodusu çıktı. Müteahhitler geldi. Ancak onlar 8 kat imar izni istedi. Ancak belediye buna izin vermeyince müteahhitler projeye yanaşmadı. Depreme dayanaksız olduğunu belediye biliyordu. Kolona elimizi vurduğumuz zaman, beton elimize geliyordu.”

YAPILAR 2 BİN YIL ÖNCESİNDEN KALMA

Mimarlar Odası Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç ise, “Depremi bu kadarı ile atlatmış olduğumuz için şükrediyoruz” dedi. Sanaç, bunun nedenini de “Daha büyük yıkımlar olabilirdi. Çünkü kent merkezi 2 bin yıl öncesi yapılan eski yapı stokları” sözleriyle anlattı. CHP’li Veli Ağbaba da Malatya’daki bazı köylerde yıkımlar bulunduğunu, çok sayıda hayvanın telef olduğunu anlattı.

 


8 KİŞİ BU BİNADA ÖLDÜ

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Sürsürü Mahallesi’nde bulunan Dilek Apartmanı’nın çökmeden önceki fotoğrafları ortaya çıktı.

Dilek Apartmanı’nın enkazında arama yapan ekipler 8 kişinin cansız bedenine ulaştı, 20 kişiyi ise sağ kurtardı. Ekipler, enkaz altında oldukları belirlenen 9 kişiye ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. 4 katlı 2 bloktan oluşan Dilek Apartmanı’nın çökmeden önceki fotoğraflarında oldukça yıpranmış bir yapı olduğu görülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ