Bilirkişi raporu: 'Fahrettin Altun'un yaptırdığı çardak ve şömine mevzuata aykırı'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Üsküdar’da oturduğu evin bahçesine yaptırdığı çardak ve şöminenin mevzuata aykırı olduğu, bilir kişi raporuyla tescillendi.


Çardak ve şöminenin İBB tarafından yıkılması haberlerinin ardından, Altun'un açtığı davada, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, hazırladığı bilir kişi raporunda, iki yapının da izinsiz yapıldığını ve mevzuata aykırı olduğunu belirledi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden “şömine, çardak, pergola ve çit gibi yapılaşmaların yasal anlamda yapı olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği, yapılabilmeleri için herhangi bir kurumun iznine tabi olup olmayacağı, izin alınmadan yapılmış ise kaçak yapı sınıfına girip girmeyeceği” sorularının cevaplanması istemiyle talep edilen bilir kişi raporu, yapıların mevzuat dışılığını ortaya koydu.


Raporda, “Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliği ve İBB İmar yönetmeliği tanımlar bölümüne” değinilerek buna göre yasal olarak pergole, çardak ve şöminenin birer yapı olduğunun altı çizildi. “‘Tanımlardan da görüldüğü üzere hem çardak hem pergola tanımı yasal olarak yapı olarak tanımlanmıştır” denilen raporda şömine için de “komşu binaya bitişik tuğla, çimento, kum gibi malzemeler kullanılarak yapılan şömine inşai bir faaliyet olup yapı tanımına girmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Raporda aynı zamanda yapıların yıkılması gerektiğine de dikkat çekildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ