‘Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜGVA’nın bilgileri saklandı’

Cumhuriyet Gazetesi’nden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, TÜGVA’ya ilişkin bilgiler ‘devlet sırrı’ gibi saklanmaya devam ediyor.


Antep’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, TMSF tarafından el konulan bir yurdun hangi tarihte, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) devredildiğine dair yöneltilen sorular yanıtsız kaldı.

Türkiye ve özelde Antep genelinde, TÜGVA’ya devredilen yurtların sayısı ile ilgili hiçbir bilgi bulunmazken, Antep’te Gülen grubuna ait olduğu iddia edilen ve 667 sayısı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan bir yurt binası sessiz sedasız Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına devredildi.

Habere göre, 15 Temmuz öncesi adı Özel Feride-Halil Cevizli Erkek Öğrenci Yurdu olan yurt, şimdilerde TÜGVA Gaziantep-Şehristani Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu ve TÜGVA’ya ait.

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Gaziantep Valiliği’ne yurtla ilgili 6 soru yöneltti. Kalkan, “ TÜGVA bu yurt için bedel ödemiş midir? Yoksa bedelsiz olarak mı tahsis edilmiştir” diye sordu.

Kalkan’ın sorularına yanıtlar Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete tarafından verildi. “Mülkiyeti TMSF’ye ait olan ve eski adı Feride Halil Cevizli Yurdu olan taşınmaz TÜGVA Vakfı’na kiracı olarak tüm malvarlıkları ile beraber teslim edilmiş” bilgisini veren Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü yurdun hangi tarihte, kaç liraya TÜGVA’ya verildiğiyle ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı. Yurtta yapılan denetime yer vererek “asansöre yeşil etiket alınmalı”uyarısı yaptığını bildiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü “ TÜGVA’nın il genelinde sahibi ya da kiracısı olduğu binası sayısının” ise bilinmediğini açıklaması dikkat çekti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ