Beşiktaş’ta Murat Hazinedar görevden alındı; 1300 öğrenci burssuz kaldı

Beşiktaş Belediye eski Başkanı Murat Hazinedar'ın görevden alınmasın ardından belediyeye bağlı vakfın darboğaza girmesi gerekçe gösterilerek bin 300 öğrencinin bursu kesildi.
İstanbul’da 1991 yılından bu yana faaliyette bulunan Beşiktaş Kültür Hizmet ve Sosyal Yardım Vakfı (Beltaş), Murat Hazinedar’ın Beşiktaş belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılması ardından ekonomik darboğaza girdi. Ekonomik gerekçeler gösterilerek 2017-2018 yılında bin 300 kadar öğrenciye verdiği bursu durdurdu.

Beltaş Vakfı tarafından öğrencilere gönderilen mesajda şöyle dendi: “Hayırseverlerin bağışlarıyla ayakta duran Beltaş Vakfımız, sayın Başkanımız Av. Murat Hazinedar’ın görevden uzaklaştırılması neticisinde ekonomik darboğaza girmiştir. Vakfımızın burs ödemelerinin durdurulmuş olduğunu üzülerek bildirmek durumundayız. Yeni yılın ve önümüzdeki dönemin siz gençlere ve ülkemize çok daha güzel günler getirmesi dileğiyle hepinize esenlikler diliyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.”

Vakıf yetkilileri, Beşiktaş belediyesine gelen yeni yönetimin alacağı karara göre bursların akıbetinin belli olacağını, 1300 kadar öğrenciye verilen aylık 300 TL’lik bursun kesildiğini söyledi.

Beltaş Vakfı, şahsen başvuran kişi, kurum ve kuruluşların müracaatlarını vakıf yönetim kurulunda değerlendirerek ayni ve nakdi yardımlarını kabul ediyordu.

Vakfın web sayfasında burslarla ilgili şu bilgiler yer alıyor: “Vakfımızın en önemli çalışma alanlarından biri de eğitim olup ilk, orta üniversite öğrencilerine burs verilmektedir. İlk ve orta eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere ayda 200 TL, üniversite öğrencilerine ayda 250 TL burs olanağı tanınmaktadır. 2016-2017 eğitim yılı itibarıyla 1200 öğrencimize burs katkısı yapılmış bulunmaktadır. Vakfımız bununla birlikte üniversite kulüplerine katkı yapmakta, amatör spor kulüplerinin tesislerinin bakım ve onarımına yardım sağlamaktadır. Ayrıca dini günlerde her dine mensup insanımıza dini günlerin gereğine uygun yardımlar da yapılmaktadır. Vakfımız din, dil, cinsiyet, ırk, herhangi bir inanış, eğilim farkı ayırt etmeksizin tüm yurttaşlarımıza yardım elini uzatmaya çalışmaktadır. Kuşkusuz 1200 öğrenciye burs vermekte olan Vakfımızın yurttaşlarımıza katkıları yapılan yardımlar ölçüsünde daha da büyüyecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ