Belge ortaya çıktı: Kızılay'dan Ensar'a para mı aktarıldı?

Elazığ’daki depremin ardından Kızılay Genel Müdürü Kerem Kınık'ın, katıldığı canlı yayında SMS ile maddi yardım çağrısı yapması üzerinden tartışmalar sürerken dikkat çeken bir belge ortaya çıktı.


Gazzetta9’dan Celal Eren Çelik’in haberine göre, Kızılay daha önce kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası ile gündeme geldi.
 
Kızılay'ın bu kez Başkentgaz tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve yurtlarda kalan çocuk tecavüzü davasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktarılması noktasında kendisine Başkentgaz tarafından muvafakat verildiği ve Başkentgaz'ın bu doğrultuda 29 Aralık 2017’de yüklü miktarda bağış yaptığı iddia edildi.

Çelik'in yayımladığı belgenin altında dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası yer alıyor. Belge ile Kızılay'a tam 8 milyon dolar bağışlandığı, bu bağışın sadece 75 bin dolarının Kızılay’a verildiği geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’na aktarıldığı belirtiliyor.

Başkentgaz’ın Kızılay’a gönderdiği yazıda şunlar kaydediliyor:

“Kurumunuz hesaplarına 27.12.2017 tarihinde aktarılan 8.000.000 USD'lik bağış tutarının 75.000 USD'lik kısmının Derneğiniz faaliyetlerinde, kalan 7.925.000 USD bakiye tutarın ise Derneğiniz ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat ettiğimizi, bu amaçla belirtilen tutarın Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak Derneğinizin hukuki, mali ve idari hiçbir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz.”

Belgeler, Kızılay üzerinden Başkentgaz'ın Ensar Vakfı'na mali destek sağlamış olduğunu öne sürüyor.

Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay aracılığıyla yapmasının nedeninin ise vergi olduğu tahmin ediliyor.

AKP tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte Kızılay'a yapılan tüm bağışlar "tamamen" vergiden düşebiliyor.

Yani AKP'ye yakınlığı ile bilinen TORUNLAR GYO'nun satın aldığı Başkentgaz 8 milyon doları önce Kızılay'a yatırarak vergiden düşüyor. Arkasından ise paranın Kızılay'ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin dolar tutarındaki kısmının Ensar Vakfı'na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem Başkentgaz'ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon dolar vergiden düşüyor, hem de Ensar Vakfı'na mali kaynak aktarımı sağlanmış oluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ