Bekaroğlu gidiyor diye cafeyi kapattılar

Muhaliflerin bir araya gelip çay içmesi bile yasak
İstanbul Üsküdar’da bulunan Buhurdan Cafe bugün sabah saatlerinde polis ve özel timler tarafından zorla boşaltıldı.

Kapatılan kafede Hak ve Adalet Platformu temsilcileri, siyasetçiler ve her görüşten insanlar bir araya gelip sanat, edebiyat ve politika konularında sohbetler yapıyordu. Mekanın işletmecisi Ali Erdoğan, daha önce birçok kez bu konuda ikazlar aldığını ve bir kez Üsküdar Belediyesi’nden kendisine, “Buraya Mehmet Bekaroğlu (CHP İstanbul Milletvekili) gelmesin” denildiğini söylüyor.

Hak ve Adalet Platformu Temsilcisi Prof. Dr. Cihangir İslam da kafenin boşaltılmasına tepki göstererek; “Üsküdar kaybedilince, hayır’lar ön plana çıkınca burası adeta bir hedef haline geldi” diye konuştu. Kararı eleştiren Mehmet Bekaroğlu ise “Zabıta bile değil özel kuvvetler getirtip mekanı boşalttılar. Bunlar Üsküdar’ı kaybetme korkusu” dedi.


Kafenin müdavimlerinden Cihangir ​İslam, kafenin kapatılması hakkında şunları söyledi:

“Üsküdar’daki o kozmopolit yapının havası burada gerçekten damıtılmıştı. Çok çeşitli yerlerden farklı görüşteki insanlar burayı ziyaret ederdi. Burası bir sohbet ortamıydı. Siyasetin, sanatın, edebiyatın konuşulduğu bir ortamdı. Buranın kapatılma sebebinin siyasi olduğu belli. Çünkü buranın sahibi Ali bey çeşitli kanallardan uzunca bir süredir ikaz alıyordu. Referandumda da buraya hayır’a çalışan ciddi bir ekip geliyordu. Üsküdar kaybedilince, hayır’lar ön plana çıkınca burası adeta bir hedef haline geldi. Adalet Yürüyüşü’ne de birçok insan burada destek verdi. Ben de buradan çıkıp Adalet Yürüyüşü’ne katıldım. Bu kapatılmayı Üsküdar Belediyesi’nin önümüzdeki seçimlerde belediyeyi kaybetmenin getirdiği bir panik olarak değerlendiriyorum. Ama anlaşılıyor ki bu başkan yakıp yıkarak gidecek.”

BEKAROĞLU: ÜSKÜDAR’I KAYBETME KORKUSU

Kafeye “Buhurdan” ismini kendisinin koyduğunu anlatan Mehmet Bekaroğlu kapatmaya tepki gösterdi. Bekaroğlu şunları söyledi:

“Açılışından bu yana gittiğim bir yerdi. İsmini de ben koydum. AKP’lilerin de gittiği bir yerdi ama sonra değişti. Burası CHP’lilerin yeri, Bekaroglu’nun yeri dediler. O bölgedeki birçok bina sorunludur ama bu binayla ilgili ‘hemen yıkılsın’ raporu tuttular. Zabıta bile değil özel kuvvetler getirtip mekanı boşalttılar. Bunlar Üsküdar’ı kaybetme korkusu. Referandumda yüzde 54 hayır çıktı. Üsküdar’ı kaybedecekler.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ