Başkent’te günlük vaka sayısı 4 bin: Ameliyathaneler korona yoğun bakım servisine dönüştürüldü

Salgının kontrolden çıktığı İstanbul’dan sonra Ankara’da da vaka sayısında patlama yaşanıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasına göre başkentte günlük vaka sayısı 4 bini geçti. Ameliyathaneler Kovid-19 yoğun bakım servisine çevrildi.


Kovid-19 vaka sayıları Tüm Türkiye gibi Ankara’da da hızla artmaya devam ediyor. Vaka sayısının günlük 4 bini geçmesi sonrası hastanelerde yer kalmazken, hastalar yatış için sıra bekliyor. Yeni yoğun bakımlar oluşturmak için ameliyathaneler Kovid-19 yoğun bakım servislerine çevriliyor.

DAHA KÖTÜSÜNE HAZIRLIK YAPILIYOR


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanları Nazan Karacabey ile Kubilay Yalçınkaya Ankara’daki son durumu BirGün’den İsmail Arı’ya anlattı. “Ankara’daki hastanelerin yoğun bakımları sürekli genişletiliyor ama ilerleyen günlerde bu alanlar da yetmemeye başlayacak” diyen Karacabey, “Ankara Şehir Hastanesi’nde ameliyathane alanlarındaki operasyon öncesi odalar ile uyandırma odaları Kovid-19 yoğun bakım servisine çevriliyor. Bu hazırlıklar vakaların daha da artacağını ve buna karşı bir hazırlık yapıldığını gösteriyor” dedi.

ÇALIŞANLAR KOVİD-19 OLDU, EKİP SAYISI AZALDI

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde daha önce boş olarak bekletilen bir kata yoğun bakım hastalarının alınmaya başlandığını belirten Karacabey, “Ankara’daki Kovid-19 Çağrı Merkezi telefonlara yetişemiyor. . Evde tedavi ile filyasyon ekiplerinin iş yükü artı. Hastaneler dolduğu için Kovid-19 hastaları hastanede değil evde tedavi ediliyor. Filyasyon ekibi sayısı Ankara’da 900’lerden 500’lere kadar düşürüldü. Bu durumun nedeni de pek çok sağlıkçının Kovid-19 olmasıdır” dedi.

TEMASLILARA ARTIK TEST YAPILMIYOR

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya ise İstanbul’daki vaka artışıyla beraber Ankara’daki test sayısının düştüğünü vurgulayarak, “Geçen yaz bir pozitif hasta çıktığında filyasyon ekibi hastanın evine giderek evdeki tüm temaslılara test yapıyordu ama artık temaslılara test yapılma oranı çok düştü, evdeki temaslılara test yapılmıyor” diye konuştu. Ankara’daki filyasyon ekiplerine günlük iki bin dolayında şikâyet ve talep geldiğini de belirten Yalçınkaya, “Bazı hastanelerde Kovid-19 hastaları 10 saat boyunca acil servislerde bekliyor. Çünkü hastanelerde boş yatak bulunamıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ