"Başkanlık seçimine müdahale edilebilir"

Eski CHP Milletvekili ve Bilişim Uzmanı Tacidar Seyhan: Türkiye'de olası referandum güvenli değil. ​YSK'nın sistemine müdahale edilebilir, siber güvenlik tehlikesi var.
Eski CHP Milletvekili ve Bilişim Uzmanı Tacidar Seyhan, ABD başkanlık seçimine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarına karşılık olarak Türkiye'de de YSK'nın sistemine müdahale edilebileceği ve olası referandumda siber güvenlik tehlikesinin olabileceği görüşünü dile getirdi.

Yeniçağ gazetesinden Salim Yavaşoğlu'nun haberine göre, ABD’deki bu tartışmalar, Türkiye’deki seçimlerin ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumunun güvenliğini tartışmaya açtı. CHP eski Milletvekili ve Bilişim Uzmanı Tacidar Seyhan, dünyada girilemeyecek hiçbir bilgisayar sistemi olmadığını belirterek şunları söyledi: “Daha önce Türkiye için değerlendirmiştik bunu. Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) güvenlik sistemine girebilecek nitelikte en az bin kişi çıkar. Girmek çok problem değil. Orada mesele şudur: Koymuş olduğunuz güvenlik sistemlerinin belli bir aşamada girişi fark etmesi, yakalaması. Sizin kullandığınız yazılımda mevcut terminallerinizin dışında bir giriş yapılmışsa; onun hangi verilerde değişiklik yaptığını tespit edebilecek nitelikte bir yazılıma sahip olmanız önemlidir.”

REFERANDUM GÜVENLİ DEĞİL


Seyhan, Türkiye’de sistemine girilmemiş Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dahil herhangi bir kamu kurumu olmadığına işaret ederek şöyle dedi: “Nitekim Amerika’da da özel ve kamu kurumlarının sistemine girildi ve hackerler tarafından müdahale edildi. Ama bunu veri tabanı üzerinde birtakım incelemeler yaparak anlamak da mümkün. Bunun ötesindeki tespitte oyların yeniden sayılması. Yeniden bilgi girişi yapılması şeklinde olur. Türkiye’de yapılacak referandum da güvenli değil. Ben eskiden beri Türkiye’de yapılan seçimlerin güvenli olmadığını savunuyorum. Çünkü, seçim sonrası sistem üzerinde, veri tabanı üzerinde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edecek bir mekanizmamız yok bizim. Seçim öncesinde olduğu gibi programı inceledikleri gibi seçim sonrasında da her siyasi parti temsilcisinin ya da gösterebileceği bir uzmanın sistem üzerinde bir inceleme yapması, hatta istatistiksel açıdan karşılıklı kağıtlarla dataları kontrol etmesinin çok büyük faydası var.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ