Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: “Beklenti var affa karşı değilim”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, affa karşı olmadığını açıkladı. “İçeriği doğru olursa affa karşı değilim. Kadına ve çocuğa karşı şiddet, cinsel istismar ve uyuşturucu suçları kesinlikle kapsam dışında tutulmalı” dedi.


AKP’nin açık destekçisi yandaş Sabah’a röportaj veren Feyzioğlu, afla ilgili açıklamada bulundu. Affa karşı olmadığını kaydeden Feyzioğlu, kamuoyunda af beklentisi oluştuğunu belirtti. Olağanüstü kongre çağrısı yapan baroları hedef alan Feyzioğlu, “Ben çözüm istemediklerini düşünüyorum. Çözümsüzlükten besleniyorlar” dedi. Adli yıl töreninin Saray’da yapılmasını doğru bulan Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanı açıklamasın demek büyük bir çelişki. Yani devlet buradan yönetilmesin diyorlar. Devletin nereden yönetileceğine millet karar verecek” ifadelerini kullandı.

Saray’daki Adli Yıl açılışına katıldığı için meslektaşları tarafından eleştirilen Feyzioğlu’nun hükumet kontrolündeki Sabah’a verdiği röportajın önemli başlıkları şöyle:


AF YASASI DOĞRU HAZIRLANMALI

-Af yeniden ülke gündeminde. Destekliyor musunuz?

İçeriği doğru olursa affa karşı değilim. Kadına ve çocuğa karşı şiddet, cinsel istismar ve uyuşturucu suçları kesinlikle kapsam dışında tutulmalı. Gerekçeleri düzgün konulursa AYM’de kapsam genişlemez. Kamuoyunda bir beklenti oluştu.

BAZI BAROLAR ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN BESLENİYOR

-Bazı baroların Kurultay talebi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onların geleneğinde sürekli kurultay var sanırım. Türkiye Barolar Birliğini kongreye götürme girişiminin çok verimle olmadığını düşünüyorum. Kamuoyu keşke bizim bu önerilerimizi tartışsaydı çok doğru bir iş yapmış olurdu. Ben çözüm istemediklerini düşünüyorum. Çünkü çözümsüzlükten besleniyorlar.

-Metin Feyzioğlu’nun ekseni kaydı diyenler de var.

Bana eksenin kaydı diyenler bir taraflarına bir siyasi partinin genel başkan yardımcısını, öbür tarafına başka bir genel başkan yardımcısını aldılar. Ben siyasi parti ziyaret ediyorsam hepsini ziyaret ederim.BANA SALDIRILAR TEFERRUATTIR

-“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözünüz de çok eleştirildi. Ne demek istediniz?

Ben “ben vatan söz konusuysa hukuk teferruattır” dedim mi? Tam aksine bütün konuşmam hukuk devleti üzerine. Ne demek istediğimi söyleyeyim. Vatan söz konusuysa benim canımı da alsanız teferruattır. Söz konusu vatansa bana saldırılar teferruattır. Ben bilmiyor muydum Millet Kongre Sarayı’na gittiğimde bir grubun seçim harekatı başlatacağını bilmiyor muydum. Ben meslektaşlarım için oraya gittim. Bunu anlamayanlara ne söyleyebilirim ki.

YARGI REFORMU SİZİN EVİNİZDE Mİ AÇIKLANACAK?

-Külliye’deki toplantıya gelmeyen Barolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tamamen kurumsal ya da kişisel bir tercihtir saygı duyarım. Niye gittin diyerek acımasız eleştiri yapanlara ise içerliyorum. İstanbul, Ankara gibi bazı barolar “Yargı reformu Külliye’de mi açıklanır” demiş. Ben de dedim ki “Sizin evinizde mi açıklayacak, benim ofisimde mi açıklayacak”. Devlet kurumlarının uyumlu çalışmasından anayasa gereği sorumlu olan Cumhurbaşkanı millete bir söz veriyor. Cumhurbaşkanı açıklamasın demek büyük bir çelişki. Yani devlet buradan yönetilmesin diyorlar. Devletin nerden yönetileceğine millet karar verecek. Anayasaya göre devletin nerede yönetileceği açıklanmış.

SİYASETE DAYATMA YAPAN HAKİMLER GÖRDÜK

-Son yıllarda yargı kararları üzerinden ülkenin kutuplaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bundan artık kurtulacak mıyız?

Bakın elin devlet başkanı “papazı bırak” diyor. Elin Şansölyesi “gazeteciyi bırak” diyor. Biz niye bunlara pirim verelim? Toplumu ilgilendiren her dava bizi neden kutuplaştırsın. Ben o konuşmada önerilerimi sundum. Biz sorunlara ortak akılla çözüm bulmak zorundayız. Bu strateji belgesi yaşayan bir belge. Her sorun dile getirilmeli ve sakin sakin anlatılmalı. Türkiye 2010 kendi öncesinde kendi ideolojisini siyasete dayatan hakimler gördü. Çok iyi hakimler de gördü. Seçilmedikleri halde kürsüden seçilmişlere talimat veren hakim ve savcılar gördük. Ben hayata hiç ideolojik gözlüklerle bakmadım.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ