Baro Başkanları: OHAL derhal sonlandırılmalı

Kütahya'da bir araya gelen Baro Başkanları Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde OHAL sürecinde hükümetin hukuksal ve anayasal her türlü denetimden uzak olduğu belirtildi.
Kütahya'da 23 Aralık'ta yapılan Ege- Marmara Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının ihlal edildiği belirtildi. Bildiride, 'OHAL sona erdirilsin' çağrısında bulunuldu.

Ege- Marmara Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısı, geçen cumartesi günü Kütahya'da yapıldı. Toplantıya İstanbul, Ankara ile İzmir'in de aralarında bulunduğu 20 baronun başkanı katıldı. Toplantının sonuç bildirgesi, bugün açıklandı. Türkiye'de hukuk reformuna ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekilen 9 maddelik bildirgede, "Türkiye; hukuk devleti mücadelesi vermesi gereken, yargısını bağımsız ve tarafsız kılması için yapısal reformlara ihtiyaç duyan çok önemli bir zaman dilimini yaşamaktadır. Bu bağlamda, demokrasi inançlarını pekiştiren baro başkanları, demokratik gelişim süreçlerine en çok ihtiyaç duyulan bu aşamaların, OHAL süreci ile sürdürülmekte olmasını son derecede kaygı ile karşılamakta ve bir hukuk reformuna işaret etmektedir" denildi.

Baro başkanlarının Türkiye'de devam eden OHAL'in sona erdirilmesini istedikleri kaydedilen bildirgede şu ifadelere yer verildi:


'HÜKÜMET HER TÜRLÜ DENETİMDEN UZAK'

"Demokratik rejime alternatif olarak gelişen bu süreçte, hükümetin hukuksal ve anayasal her türlü denetimden uzak olan bir işlevde olması hukuk devleti açısından son derecede tehlikeli bir gelişme olarak tanımlanmıştır. Hukukun evrensel ilkelerinin genel kabule ulaştırdığı adalete erişim ve adil yargılanma ilkelerinin ciddi biçimde ihlal edildiğine işaret eden baro başkanları, bu ilkelere yeniden kavuşulmasının yaşamsal olduğunu vurgulamışlardır. Bu süreçte özellikle de savunma mesleğine yönelik olarak KHK'lar ile getirilen sınırlamaların yargılamaları ciddi biçimde etkilediği ve evrensel normlardan uzaklaşıldığı konularında uyarıda bulunmayı görevleri olarak saymışlardır.

'YARGIYA MÜDAHALE OLAĞANÜSTÜ BOYUTLARDA'

Anayasa'nın 138. maddesi ile belirlenmiş ilkelerin uzağında kalınması nedeni ile yargıya müdahalelerin olağanüstü boyutlara vardığı ve bu nedenle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının da ciddi biçimde ihlal edilmiş olduğu tespit edilmiştir.

'İŞKENCENİN VARDIĞI  BOYUT GÖZALTINDAKİ AVUKATLARA DAHİ SİRAYET ETTİ'

OHAL koşullarının zorlanmasının doğal sonucu olarak işkence ve kötü muamele iddialarının yeniden gündeme gelmiş olduğu kanısına varılmıştır. OHAL sürecinde işkencenin vardığı boyut, gözaltındaki avukatlara dahi sirayet etmiştir. OHAL sürecinin en belirgin özelliklerinden biri de tutuklamaların ciddi ölçüde çoğalmış olmasıdır. Diğer yandan kaygı yaratan uzun tutukluluk sürelerinin de giderek artık ciddi boyutlara vardığına tanık olunmuştur.

'GAZETECİLERE GÖZDAĞI SÜRECİ'

Bu bağlamda özellikle gazetecilere yönelik olarak tutuklama yolu ile geliştirilen 'gözdağı' süreci, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü ciddi biçimde ihlal etmiş ve ülkemizin özgür dünya üzerindeki itibarını sarsan ciddi boyutları ifade etmiştir.

'ÇEVRE SORUNLARI ARTTI'

Son bir yıl içinde, Türkiye'de çevre sorunlarının giderek, arttığına da dikkat çekilen bildirgede, özellikle ranta dayalı geliştiği belirtilen bu süreçle ilgili kaygılara ilişkin "Bu süreçte özellikle ÇED raporlarının aranmaması veya bu raporlara uyulmaması şeklinde verilen hukuka aykırılıklar, siyaseti rant anlayışı ile birleştirilmektedir" denildi.

Baro başkanlarının bildirgenin devamında mesleki alandaki sorunları sıralayarak çözüm önerilerini dile getirdi.

Bildirgeye imza atan baro başkanları şöyle: Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Balıkesir Barosu Başkanı Erol Kayabay, Bilecik Baro Başkan Hasan Şahin, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk, Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız, Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, Kütahya Barosu Başkanı Ahmet Atam, Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Tekirdağ Barosu Başkanı Erhan Sezer, Uşak Barosu Başkanı Gürcan Sağcan. (DHA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ