Barış Pınarı’nda kim Türkiye’nin yanında, kim karşısında?

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik Barış Pınarı Harekatı’na birçok ülke karşı çıktığını açıkladı. Azerbaycan, Katar ve Pakistan, harekat emrini veren Erdoğan’a destek çıktı. ABD, Rusya ve Çin ise Ankara’ya örtülü destek verenlerden…
Euronews’in aktardığına göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinden ABD, Rusya ve Çin, Barış Pınarı Harekatı konusunda ‘muğlak’ bir duruş sergiliyor. Habere göre 3 ülkenin bu pozisyonları Türkiye için önemli görülüyor. Bu ülkelerin operasyona açık olarak karşı olması durumunda BM’den Ankara karşıtı pozisyon gelebilirdi ancak böyle bir durum yaşanmadı.


ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’yi askeri olarak desteklemediğini ve operasyonun “kötü bir fikir” olduğunu söylemesine rağmen açıktan karşı olduğunu açıklamadı. Rusya da kesin bir taraftan almaktan kaçınırken IŞİD mensuplarının kontrol altında tutulmasına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinden Çin de Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaparken açık bir pozisyon almaktan kaçındı.

 MACARİSTAN’IN TAVRI

AB yetkilileri Türkiye’den operasyonu durdurmasını isterken buna destek vermeyen Macaristan’ın yanı sıra İspanya’nın tutumu da muğlak kategorisinde değerlendiriliyor. AB ülkelerinden özellikle Fransa, Almanya ve Hollanda operasyona güçlü şekilde karşı çıkıyor. Muğlak pozisyondaki Macaristan, Avrupa Birliği’nin Türkiye karşıtı ortak tavır almasını engelliyor. “Türkiye’nin topraklarındaki 4 milyon mülteciyi ülkelerine gönderme çabalarını destekliyoruz” diyor.

Azerbaycan, Katar ve Pakistan Ankara’ya destek veriyor. Katar hariç Arap Ligi üyesi devletler de Türkiye’nin operasyonuna karşı çıkıyor. Arap Ligi üyelerinden Filistin’in kınama kararına karşı çıkmaması da Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Harekata karşı çıkanlar arasında İskandinav ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Kanada, Avustralya, İran, Romanya, Portekiz, İngiltere gibi çok sayıda ülke bulunuyor.


Kaynak: EURONEWS TÜRKÇE
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ