Barış Akademisyenleri’nden 3 profesöre beraat kararı

Barış Akademisyenleri’nin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Dicle Üniversitesi öğretim üyesi 3 profesör beraat etti.


Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmaları görülen profesörler Murat Kızıl, Murat Biricik ve Fikret Uyar hakkında karar çıktı.

Duruşma savcısı, üç ayrı davada da aynı mütalaasını yineleyerek Anayasa Mahkemesinin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vermiş olduğu ‘hak ihlali’ kararını hatırlattı. “Terör örgütü propagandası” suçunun yasal unsurlarının karşılanmadığını söyleyerek sanıkların beraatini istedi.


Bianet’in haberine göre mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını ifade etti ve beraatlerine hükmetti. Böylece yargılaması devam eden akademisyenlerden dört kişinin davası beraatle sonuçlanmış oldu.

HAK İHLALİ KARARI

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, 10 Ocak 2016’da “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi yayımladı. 2 bin 212 akademisyen bildiriye imza attı. “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan akademisyenlerin bazıları yerel mahkemelerin kararlarını AYM’ye taşıdı. Bunun ardından AYM, 26 Temmuz 2019’da 10 akademisyenin bireysel başvurularını birleştirerek görüştüğü dosya üzerinden ‘hak ihlali’ kararı verdi. AYM’nin kararına göre, devam eden davalar ve kesinleşmiş cezalar için yerel mahkemelerin yeniden yargılama yaparak beraat kararı vermesi, istinaf aşamasında olan dosyalar için de bozma kararı verilmesi gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ