Bandırma Cezaevi’nde işkence: Dövülen tutsaklar kan kusuyor

Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutukluların darp edildiğinin bildirildiğini aktaran aileleri, kafası kalorifer peteklerine vurulan tutukluların kan kustuğunu belirtti.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutuklular ailelerini telefonla arayarak hapishanede feci şekilde darp edildiklerini ve süngerli odaya atıldıklarını aktardı.

Muharrem Çay isimli siyasi tutuklunun 8 Şubat günü revire götürüldüğü sırada gardiyanlar tarafından sözlü hakarete uğradığını belirten aileler, Çay’ın yaklaşık 25 gardiyan tarafından darp edildiğini ve kafasının kalorifer peteklerine vurulduğunu söyledi. Durumunun iyi olmadığını dile getiren tutuklular, Çay’ın kan kustuğunu ve kulağında kesikler olduğunu ifade etti. Çay’ın yüzünün kan topladığını ve ciddi darbelerin olduğunu kaydeden tutuklular, koridorda kan izlerinin dahi olduğunu aktardı.

‘DARP,TERS KELEPÇE, SÜNGERLİ ODA’


Çay ile beraber aynı hücrede kalan Yoldaş Bingöl ve Aziz Arslan’ın da Çay’ın darp edilmesine karşı kapı dövdüğünün aktarıldığını bildiren aileler, gardiyanların koğuşu basıp Bingöl ve Arslan’ı da darp ettiğini kaydetti. Arslan’ın vücudunda morlukların ve ciddi işkence izlerinin olduğunun bildirildiğini aktaran aileler, Arslan’ın kafasına aldığı darbe yüzünden kan kustuğunu söyledi. Çay, Bingöl ve Arslan’ın el ve ayaklarına da ters kelepçe uygulanarak iki saat boyunca süngerli odada tutulduğunu bildiren aileler, yakınlarının durumunun ağır olduğunu belirtti.

‘SİYASİ TUTSAKLARA PSİKOLOJİK BASKI, SÜRGÜN TEHDİDİ’

Bandırma T Tipi Cezaevinde bulunan diğer siyasi tutukluların da ayakta sayım vermedikleri gerekçesi ile darp edildiklerini söyleyen aileler, hapishane yönetiminin tutukluları sürekli sürgün ile tehdit ettiklerini belirtti.

Hapishane yönetiminin siyasi tutuklular üzerinde yoğun psikolojik baskı uyguladığını dile getiren aileler, yaşanan durumlardan endişe duyduklarını aktardı. Siyasi tutukluların can güvenliklerinin olmadığını ifade eden aileler, insan hakları savunucuları ve hukukçulardan oluşan bir heyetin acilen Bandırma T Tipi Cezaevine gitmesi gerektiğinin kendilerine aktarıldığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ