Balıkesir ve Van’da muvazzaf, atsubay, ihraç öğrenci… 43 askere gözaltı

Balıkesir merkezli 21 ilde 1 yüzbaşı, 1 üstteğmen ve 17 astsubay, 19'u muvazzaf, 5'i de TSK ile ilişiği kesilmiş 24 askerle ilgili daha gözaltı kararı çıkarıldı.


Balıkesir merkezli 21 ilde Gülen cemaatinin Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında operasyon başlatıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca, Balıkesir dahil bazı illerde ankesörlü ya da kontörlü telefonlarla arandıkları ve haklarında cemaate irtibatlı olduklarına dair beyanlar bulunduğu iddia edilen 24 asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.


Bunun üzerine, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesince 19’u muvazzaf, 5’i de TSK ile ilişiği kesilmiş 24 askere yönelik 21 ilde 44 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Muvazzaf askerlerden birinin yüzbaşı, birinin üsteğmen, 17’sinin astsubay olduğu bildirildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada da 3 muvazzaf subay, 6 muvazzaf astsubay, 4 muvazzaf uzman çavuş, KHK ile görevinden ihraç edilen bir subay, bir emekli subay, görevden uzaklaştırılan iki astsubay, sözleşmesi feshedilen bir uzman çavuş ve askeri öğrencilikten ihraç edilen bir kişi olmak üzere 19 kişinin yakalanması amacıyla operasyon düzenlendi. 17 kişi gözaltın alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ