Bakanın-valinin törenle açtığı çarşı, törenle yıkıldı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılında bakan, milletvekili, vali, belediye başkanı ve şehrin ileri gelenlerinin katıldığı törenle açtığı 'Hamarat Eller Çarşısı', SİT alanına yapıldığı gerekçesiyle yıkıldı.

CHP’li Aziz Aydınlık, “Sit alanına neden göz yumuldu, kamu zararı ne kadar?” diye sordu.

Şanlıurfa’da 2016 yılında AKP’li birçok bakan, milletvekili, belediye başkanı ve valinin de katılımıyla açılışı yapılan ‘Hamarat Eller Çarşısı’, SİT alanına yapıldığı gerekçesiyle yıkıldı. CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, hem açılışa hem de yıkıma tepki gösterdi, “Bu nasıl öngörüsüzlük?” dedi.
‘ÇARŞI TÖRENLE AÇILDI, TÖRENLE YIKILDI’  

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, 2016 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Hamarat Eller Çarşısı’nın yine Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Aydınlık, “Haleplibahçe’de bulunan Hamarat Eller Çarşısı 2016 yılında dönemin bakanı, valisi ve belediye başkanlarının katılımıyla açılmış ve herkes emeği geçenlere teşekkür etmişti. Hatta dönemin AKP İl Başkanı Sn. Beyazgül de teşekkür edenler arasındaydı ama gördük ki bu çarşı törenle açıldı, törenle yıkıldı” ifadelerini kullandı.

‘NASIL BİR ÖNGÖRÜSÜZLÜK?’

Dönemin belediye yöneticileri tarafından ‘sosyal belediyecilik anlayışıyla yapıyoruz’ denilerek çarşının yapıldığını hatırlatan Aziz Aydınlık, “Sosyal Belediyecilik anlayışla kadınların tüm alanlarda görünür olmasının amaçlandığı belirtilmişti ki buna ben de katılıyorum ancak nasıl bir öngörüsüzlüktür ki o gün açılışı yapanlar ‘1’inci derece sit alanına yapılmıştır’ diyerek bugün çarşıyı yıkıyor” dedi.

‘SİT ALANIYSA BUNA NASIL GÖZ YUMDUNUZ?’

Çarşının 1’inci derece sit alanında bulunması nedeniyle yıkıldığını hatırlatan Aydınlık, “Yapılan çarşı 1’inci derece sit alanıysa açılışında teşekkür edenler, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ne oldu da 180 derece dönüp çarşı için ‘görsellik anlamında gerçekten burayı baltalıyor’ diyebilmiştir? 1’inci derece sit alanıysa buna nasıl göz yumdunuz?” diyerek Başkan Zeynel Abidin Beyazgül’ü eleştirdi.

‘BELEDİYEYİ NE KADAR ZARARA UĞRATTINIZ?’

Yapılan çarşının ve yıkım işlemlerinin milletten alınan vergilerle yapıldığını kaydeden Aydınlık, “Artık olan olmuş ve milletin parasıyla yapılan Hamarat Eller Çarsısı yıkılmıştır. Şimdi ben de herkesin sorduğu o soruyu soruyorum; belediyeyi ne kadar zarara uğrattınız?” diye sordu.

‘HERHANGİ BİR SORUŞTURMA AÇILACAK MI?’

1’inci derece sit alanına inşa edilen Hamarat Eller Çarşısının ayrı bir hukuksal boyutu olduğunu dile getiren Aydınlık şöyle devam etti: “Bu çarşının 1.’inci derece sit alanına yapıldığını zaten kendileri ifade ediyor. 1’inci derece sit alanı olmasının zaten ayrı bir hukuksal boyutu var ama birde burada kamu zararı var. İlgili bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları herhangi bir soruşturma açacak mı merak ediyorum?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ