Bakan’dan itiraf gibi cevap: Engellilerin ücretsiz seyahat hakkını kısıtladık

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'nun soru önergesine verdiği cevapta, salgından önce ayda ortalama 100 bin engelli yurttaşın ücretsiz seyahatten yararlanırken bu sayının 241'e düştüğü ve engelli yurttaşlardan ücret alındığı ortaya çıktı.


Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği bilgiye göre, engelli yurttaşlara ücretsiz seyahat hakkının kısıtlandığı ve  ücreti karşılığı tren bileti satıldığı ortaya çıktı.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, engelli yurttaşlara YHT ve diğer şehirlerarası tren seferleri için verilen ücretsiz seyahat hakkının sınırlandırılmasına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi verdi.


Karaismailoğlu’nun verdiği yanıta göre, salgın öncesinde ayda ortalama 100 bin engellinin ücretsiz seyahat ettiği Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) salgın döneminde ayda ortalama 120 engelliye ücretsiz seyahat olanağı sağlandı. Bakan böylece, engelli yurttaşların ücretsiz seyahat hakkının kısıtlandığını ve bu yurttaşlara ücreti karşılığı tren bileti satıldığını itiraf etmiş oldu.

Bakan Karaismailoğlu’nun paylaştığı istatistiklere göre, 29 Temmuz 2019 ile 28 Temmuz tarihleri arasında 782 bin 650 engelli yurttaş ücretsiz YHT tren seferlerinden yararlandı. Bu yıl 28 Mayıs ile 28 Temmuz tarihleri arasında ücretsiz seferlerden yararlanan engelli yurttaş sayısı ise yalnızca 241 oldu.

Karaismailoğlu’nun yanıtının çelişkilerle dolu olduğunu savunan CHP’li Çakırözer ise, “Bir paragrafta, ‘Engellinin ücretsiz seyahat hakkını kısıtladık’ diğer bir paragrafta, ‘Engelliler ücretsiz bilet alıp seyahat edebiliyor’ diyor. En sonunda da ‘Kendi beyanları doğrultusunda ücretli bilet alabilmekteler’ diyor. Ücretsiz seyahat hakkı olan bir engelli kardeşimiz neden para ile bilet alsın ki? Çünkü siz o hakkını kısıtlamış durumdasınız” dedi.

Çarkıözer, “O trene binmek zorunda olan yurttaşımız da aslında ücretsiz seyahat hakkı olmasına rağmen mecburen parasını verip bilet almak zorunda kalıyor. Engelli yurttaşlarımıza kanunla verilen ücretsiz seyahat hakkı böyle keyfi biçimde ellerinden alınamaz” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ