Bakan Selçuk: Türkçeden başka dil anadil olarak okutulamaz

Bakan Selçuk: "Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.”

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Girmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapan Büşra Tarım’ın sosyal medya hesabından yaptığı, “Artık tayinim çıkabilir mii Allahım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı da” şeklindeki ırkçı paylaşımına yönelik tepkiler devam ediyor.

Türkiye’de en çok konuşulan dillerden biri Kürtçe ancak anadilde eğitim halen yasak. Kürtçeye dönük bu yasak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevabında bir kez daha kendisini gösterdi. HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş’ın 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesine verilen yanıtta, anadilde eğitim reddedildi.


ANADİL VAR, ANADİLDE EĞİTİM YOK

HDP’li vekil Taş, önergede Ziya Selçuk’a “Anadilde eğitim hakkının sağlanması hususunda bakanlığınız bünyesinde hangi çalışmalar yapılmakta mıdır?”, “Anadilde eğitim hakkı anayasal güvence altına alınacak mıdır?” sorularını yöneltti.

Soru önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk, Anayasa’nın 42’nci maddesine atıfta bulunarak, “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” yanıtını verdi.

Bakan Selçuk yanıtında, bu hüküm gereği anadilde eğitime dair herhangi bir çalışma yürütülmenin söz konusu olmadığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ