Bakan Koca, PCR testindeki yüksek ücreti yalanladı ama faturalar öyle demiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurucusu olduğu Medipol Hastanelerinde PCR testi için bakanlığın belirlediği tarifenin üzerinde ücret alındığı iddialarının gerçek dışı olduğunu savundu. Ancak PCR testi için verilen faturalar Bakan Koca’yı yalanladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle özel hastanelerde PCR testini Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazla para vererek yaptıranlar, ücret iadesi için şikâyette bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu durumun gerçek olmadığını savundu.


Ancak hastanelerden alınan test faturaları Bakan Koca’yı yalanladı.

BAKAN KOCA’DAN “YALAN SÖYLÜYORSUN” YANITI

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un “Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi” demesi üzerine Sağlık Bakanı Koca “Yalan söylüyorsun” dedi.

“BAKAN İNKARI SEÇTİ”

Bulut’un “Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha önce 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?” sorusuna Koca yine “Yalan söylüyorsun” karşılığını verdi.

Bulut, “Ortada PCR testi yaptıran vatandaş var; ellerinde faturaları var; elimizde ses kaydı var. Bakan Koca, eksikleri düzeltmek, vatandaşın yanında olmak yerine inkârı seçti” dedi.

HALK, ÜCRET İADESİ İSTİYOR

CHP Milletvekili Bulut’un soru önergesinin ardından ücretler genelgede belirlenen 250 TL’ye düşürüldü.

Bunun üzerine çok sayıda kişi kendilerinden alınan fazla ücretin iadesiyle ilgili şikâyet sürecini de başlattı.

Bulut, genelgeye karşın PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız kazanç sağladığına işaret ederek, “Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle aynı tavrı sergiliyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ