Bahçeli “İstifa edin” deyince, HSK üyesi “Başüstüne efendim” demiş

Gazeteci İsmail Saymaz, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi Hamit Kocabey'in istifasının perde arkasına dair çarpıcı bir iddiada bulundu.


Hamit Kocabey, sürpriz bir şekilde Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğinden istifa etmişti. Kocabey, istifanın akabinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile “istişare” neticesinde bu kararı verdiğini belirtmişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, halktv.com.tr’deki yazısında istifanın detaylarına dair bilgileri paylaştı. Kocabey’in MHP ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) arasında bir krize dönüşünce Bahçeli’nin müdahale ettiğini belirten Saymaz, Bataklık Operasyonu’ndaki rolüne dair de dikkat çekici bilgiler verdi.


BATAKLIK OPERASYONU’NA UZANDI

Kocabey’in, Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında bir hâkimin ihracını istediğini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un ihracın önüne geçtiğini belirterek, Şentop’un Bahçeli ile görüştüğünü yazdı.

İhraç edilmek istenen hâkimin Bataklık Operasyonu’nda önemli rol aldığını kaydeden Saymaz, Hamit Kocabey’in oğlu Nizamettin Kocabey’in operasyonda tutuklanan bir sanığı kurtarmak istediğini öne sürdü.

Saymaz’ın bugün yayımlanan makalesinin ilgili bölümü şöyle:

“Bataklık Operasyonu için 30 Haziran 2020’de düğmeye basıldı.

Ankara 8’inci Sulh Ceza Hâkimi E.Ş., 34 şüpheliyi tutukladı.

Daş ile irtibatlı olduğu iddia edilen Uğur Şener için yakalama kararı çıkarıldı.

KOCABEY’İN OĞLU ‘DOSYADAN PARA KAZANACAĞIM’ DEMİŞ

Hâkim E.Ş.’ye yakın çevrenin iddiasına göre şu gelişmeler yaşandı:

HSK üyesi Hamit Kocabey’in avukat oğlu Nizamettin Kocabey, arkadaşı olan hâkim E.Ş.’nin odasına geldi. İddiaya göre Kocabey, “Uğur Şener’i getireyim, yakalama kararı kaldırılsın. Dosyadan para kazanacağım.” dedi.

Avukat Kocabey, bir gün sonra firari Şener ile adliyeye geldi.

Odada beklerken…

Hâkim E.Ş., o dönemin Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın yanındaydı. Kocaman, iddiaya göre E.Ş.’ye “Bu dosya için 300 bin dolar alınmış. Sakın ha!” uyarısında bulundu.

Hakim E.Ş., dönüşte Kocabey’e “Senin bilmediğin şeyler var.” dedi.

Kocabey sinirlendi.

“Bunu Kocaman’ın yanına bırakmam.” dedi.

O ŞÜPHELİYE DAVA BİLE AÇILMADI

Hamit Kocabey’in çevresine göre bu anlatım bütünüyle yalan.

Bu çevreye göre Uğur Şener tutuklanacak ve sonra tahliye vaadiyle yüksek miktarda para istenecekti. Söylenti adliyede yayılınca avukat Nizamettin Kocabey, hâkim E.Ş.’ye “Bu adam günahsız. Neden tutukluyorsunuz? Bunun hesabı mutlaka görülür” dedi. Sesler yükseldi.

Kocabey’in yakın çevresi Şenel’in bir nöbetçi hâkim tarafından serbest bırakıldığına ve kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verildiğine dikkati çekerek, borsa kurulmak istendiğini iddia ediyor.

YÜKSEL KOCAMAN BU YÜZDEN HSK ÜYESİ OLAMADI

Gerilimin ilk kurbanı, HSK üyesi olmayı bekleyen Başsavcı Yüksel Kocaman oldu. Kocaman, 2020 yılı kasım ayında Danıştay’a atandı.

Kocaman’ın terfi suretiyle tenzili rütbesinde Hamit Kocabey’in etkisi olduğu ileri sürüldü.

Kocabey’in diğer hedefi ise hâkim E.Ş.’ydi.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP KEFİL

Hâkim E.Ş., 15 Temmuz’dan sonra ‘F...’ üyeliği suçlamasıyla soruşturuldu. İddiaya göre mahrem imam S.T. ile 2012-2013’te ankesörlü hattan görüşmüştü. Bu soruşturmada TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hâkim E.Ş.’ye şahit ve kefil oldu.

Şentop, 2 Mart 2017’de verdiği ifadede, E.Ş.’nin 2012’den itibaren ‘F...’ hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Şöyle devam etti: “17/25 Aralık öncesinden başlamak üzere ‘F...’ ile irtibatının olmadığına, tam aksine yararlı bilgiler vermek suretiyle mücadelenin yargı ayağına önemli katkılar sağladığına şahidim.”

E.Ş.’ye takipsizlik verildi.

HSK’daki dosyası işlemden kaldırıldı.

E.Ş., Ankara 8’inci Sulh Ceza Hâkimliği’ne atandı.

İKİNCİ SORUŞTURMA

Fakat Bataklık’tan sonra….

HSK Birinci Dairesi, Ocak 2021’de yeni kararnameyi hazırlarken, hâkim E.Ş.’nin ismi kurulu tıkadı. Kocabey, hâkimin ‘FETÖ’ bağlantılı olduğunu savundu.

İskenderpaşa Tarikatı üyesi hâkimler olarak bilinen Hak-Yolcular “Olmaz” dedi.

Şentop da devreye girdi.

Kocabey, oylamada Ankara Başsavcılığı’nın E.Ş.’yi mahrem imamla bağlantılı gösteren 26 Mayıs 2017 tarihli üç sayfalık yazısını, irtibat şemasını, Şentop’un ifade tutanağını zarfa koydu.

HSK, direnemedi.

Hâkim E.Ş., Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne kaydırıldı.

Yine bu yıl Edirne’de yakalanan bir ‘F...’cünün ifadesi üzerine hâkim E.Ş. hakkında HSK inceleme izni verdi.”

BAHÇELİ: İSTİFA EDİN

HSK ÜYESİ: BAŞÜSTÜNE EFENDİM


Kocabey’in istifasını bizzat Bahçeli’nin istediğini yazan Saymaz, şu ifadeleri kullandı: “Geçen perşembe sabahı Hamit Kocabey’in telefonu çaldı.

MHP’den aranıyordu.

Derhal genel merkeze gitti.

Bahçeli, baş başa görüştüğü Kocabey’e şöyle dedi:

“Bir karar verdim. Bu kararı çok zor verdim. 24 saat düşündüm. Hareketimizin selameti için sizden bir şey rica ediyorum. Çok büyük hizmetler ettiniz. Bir dik duruş daha bekliyorum sizden.”

Kocabey, “Emredin.” dedi.

Bahçeli, “İstifa edin.” diye ekledi.

Kocabey, “Başüstüne efendim.” şeklinde karşılık verdi.

Dilekçesini yazdı ve aynı gün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e verdi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ