Bahçeli, HSK üyeliğinden istifa eden Hamit Kocabey’in oğlunu avukatlığından azletti

MHP kontenjanından iki dönem Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olan Hamit Kocabey’in istifasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kocabey’in oğlu Nizameddin Kocabey’e de “görevden el çektirdiği” öğrenildi


MHP kontenjanından iki dönem Hakim ve Savcılar Kurulu (HSk) üyesi olan Hamit Kocabey’in istifasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kocabey’in oğlu Nizameddin Kocabey’e de avukatlığından azlettiği belirtildi.

Bir dönem MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin avukatlığını da üstlenen Hamit Kocabey, “Bahçeli ile yaptığı istişare sonucu HSK üyeliğinden istifa ettiğini” duyurmuştu.


Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre Bahçeli, bir süredir kendisinin avukatlığını üstlenen Kocabey’in oğlu, Nizameddin Kocabey’e de “görevden el çektirdi.” Kocabey’in daha önce sosyal medya hesabı üzerinden “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı” unvanını kullandığı ancak sonrasında bu unvanı hesabından sildiği görüldü. Kocabey’den boşalan koltuk sonrası ise gözler TBMM’ye çevrildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliğinden istifa eden Hamit Kocabey’in bu kararının arkasında ‘bir hakime baskı yaptığı’ iddiasının olduğu belirtiliyor.

HSK’NIN YENİ ÜYESİ İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kocabey’den boşalan HSK üyeliği için TBMM’de en baştan süreç işleyecek. HSK’nin TBMM Başkanlığı’na boşalan üyelik için yazı göndermesinin ardından, adaylık başvuruları alınacak. Söz konusu adaylar TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenecek. Komisyon, “bir koltuk” için üç aday belirleyecek. TBMM Genel Kurulu’nda komisyonun belirlediği üç aday arasından gizli oyla seçim yapılacak.

KULİSLER: KOLTUĞA KİM OTURACAK?

Kocabey’in istifasının ardından siyaset kulislerinde “Kocabey’den boşalan koltuğa kim oturacak?” soruları sorulmaya başlandı. Ancak burada en önemli noktanın, “MHP’nin bir ismi aday gösterip, göstermeyeceğinin olduğu” belirtiliyor. Kulislerin bu konuda ikiye ayrılmış durumda olduğu belirtildi. Bir grup “MHP’nin, Kocabey’in ardından yeniden bir aday belirlemeyeceğini,” ileri sürerken, bir diğer grup ise “MHP’nin adayı hazırdır” değerlendirmelerini yapıyor. Ayrıca “MHP’nin bir ismi aday olarak göstermemesinin ‘ittifakta kriz’ olarak nitelendirileceğinden, mutlaka bir aday göstereceği” ifade ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ