Aynes’in sahibi Nevzat Serin: Şirket kelepir fiyata satılıyor, dava açacağım

Aynes Gıda'nın büyük ortağı Nevzat Serin, şirketin kelepir fiyata satıldığını belirterek, ihaleye girecek beş firmayı uyardı. Serin, satışla ilgili açılan dava sonuçlanmadan TMSF tarafından şirketin üçüncü kişiye satılmaya çalışıldığını belirtti.


TMSF tarafından el konulan süt ve süt ürünleri üretim tesisi Aynes Gıda bugün (12 Ekim) satışa çıkarılacak. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile TMSF’ye devri yapılan dev üretim tesisi için 667 milyon lira muhammen bedel belirlendi.

İhale öncesi firmanın büyük ortağı Nevzat Serin’in, Ankara 47’nci noteri aracılığı ile ihale şartnamesini alan 5 firmaya ihtarname gönderdiği ortaya çıktı. İhaleden 4 gün önce çekilen ihtarnamede Serin, şirketin kelepir fiyata satıldığını, satışın iptaline ilişkin karşı dava açacağını belirtti.


MADDE MADDE SIRALADI

Serin, ihaleye katılacak firmalara gönderdiği ihtarnamede görüşlerini madde madde sıraladı. Satışın hukuka aykırı olduğunu söyleyen Serin, Aynes hakkında açılan bir dava bulunmadığını ve şirket hakkında müsadere kararı olmadığını hatırlattı. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında TMSF’ye firmanın satış yetkisinin verilmediğini iddia etti.

Serin, şirketin ‘F...’ ile bir bağlantısının tespit edilmediğini ve satışa ilişkin idare mahkemesine dava açıldığın kaydetti. TMSF’nin üçüncü bir kişiye üzerinde henüz karar çıkmamış olan bir şirketi satmaya çalıştığını savunan Serin, iptal kararı çıkması durumunda alıcının ciddi zarar edeceği uyarısında bulundu.

Aynes’in büyük ortağı Serin ihtarnamesinin son bölümünde firmanın satış bedeli nedeniyle ikinci bir iptal davası açabileceğini belirterek; “Bu şartlarda ortağı olduğum şirketin TMSF tarafından satılması durumunda da tekrar bu satışın iptaline karşı dava açacağım. Zira bu satış hakkında mahkeme karar vermese bile sadece bu satış bedelinin şirketin değerinin çok altında olması ve tabiri caizse kelepir fiyata satılmış olmasının dahi bu satışı hukuka aykırı hale getireceği açıktır” ifadelerini kullandı.

HANGİ FİRMALARA İHTAR ÇEKTİ?

Nevzat Serin, Ayhan Batur ve bir dönem AKP Denizli Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürütmüş işadamı Mehmet Ali Özkan’ın sahibi olduğu firma adına harekete geçen tek isim Serin oldu. Serin merkezi İstanbul’da olan Tarım Kredi Holding A.Ş, merkezi Kocaeli’de olan İGSAŞ-İstanbul Gübre Sanayi A.Ş, merkezi İzmir’de bulunan Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi A.Ş, merkezi İstanbul’da bulunan AK Gıda Sanayi Tic. A.Ş ve Bursa merkezli Matlı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş firmalarına ihtarname gönderdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ