AYM’den Cumhurbaşkanlığı kararnamesine ilk iptal

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin ilk iptal kararını verdi. Kararla Türkiye’nin tanıtımına yönelik yurtdışında yapılacak işlerde tutarın tamamına kadar yükleniciye ön ödeme yapılabilmesine ilişkin fıkra iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), hukuk sistemine 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliğiyle giren Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin ilk iptal kararını verdi. Karar ile “1 numaralı” Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışında iş alan firmalara iş tamamlanmadan ödemenin hepsini avans olarak vermesinin yolu kapandı.

AYM’YE GÖTÜRMÜŞTÜ


Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni sistemde ilk kararnamesini “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” adıyla yayımlamıştı. Bu kararnamede Cumhurbaşkanlığı ile bakanlıkların teşkilatları yeniden düzenlenmişti. CHP, söz konusu kararnamenin bazı maddelerinin iptali talebiyle dava açmıştı. Yüksek Mahkeme, dün yaptığı inceleme sonucunda iptal taleplerinin biri hariç tamamını reddetti.

ANAYASAYA AYKIRI BULUNDU

1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Kültür Bakanlığı’na bağlı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nü düzenleyen 287. maddesinin ikinci fıkrası ise anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

İŞ YAPMADAN PARANIN HEPSİ VERİLEBİLİYORDU

Oy çokluğu ile alınan kararla iptal edilen madde şöyle: “Türkiye’nin tanıtımına yönelik yurtdışında yapılacak mal ve hizmet alımlarında alım yapılacak olan ülkedeki piyasa şartlarının gerektirmesi ve önemli fiyat avantajı sağlanması halinde, sözleşmesinde belirtilerek, Kültür ve Turizm Bakanının onayı ile yüklenme tutarının tamamına kadar yükleniciye bütçe dışı avans olarak ön ödeme yapılabilir. Bakan onayında teminat alınıp alınmayacağı ayrıca belirtilir. Ön ödemeye ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik ile belirlenir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ