AYM'den 17 Aralık kararı: 'Dört bakan için kurulan komisyona yayın yasağı hak ihlalidir'

AKP'yi sarsan 17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası dört bakan istifa etmek zorunda kalmıştı. Dört eski bakan hakkında Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmuş ve komisyonla ilgili haberlere ise yayın yasağı getirilmişti.
Yayın yasağının gerekçesi, “Eski Bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi, şöhret ve diğer haklarının korunması…” olarak belirtilmişti.


Yayın yasağından tam beş yıl sonra Anayasa Mahkemesi'nden çarpıcı bir karar geldi. Euronews Türkçe'nin haberine göre Anayasa Mahkemesi (AYM) eski bakanlar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesinin ifade ve basın özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti.

AYM yayın yasağının “kanunilik” ölçütünü karşılamadığına karar verirken “kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışlarının” önüne geçilmediğine işaret etti. Karar oy birliğiyle alındı.

Halk TV'nin başvurusunu karar başlayan AYM, Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararında yayın yasaklarının keyfiliğe dayanmaması gerektiğini belirtti.

AYM kararında Anayasa’nın 28. maddesininde ifade ve basın özgürlüğünün önleyici tedbir niteliğindeki yayım yasaklarıyla geçici olarak sınırlanmasına izin verdiğine dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“... ‘yargılama görevinin amacına uygun olarak yerine getirilmesi’ sebebi dışında olaylar hakkında yayım yasağı konulamayacağı ifade edilerek yayım yasağı yönünden sınırlama sebeplerinin de sınırlandığı görülmektedir.”

AYM, ifade ve basın özgürlüğü yönünden oluşturduğu tehlikenin ağırlığı doğrultusunda yayım yasağının; “kamu otoriteleri tarafından gerçekleştirilebilecek muhtemel suistimalleri engelleyecek belirli ve kesin kurallar ile sıkı denetim öngören özel bir kanunu düzenleme uyarınca gerçekleştirilmesi” gerektiğini kaydetti.

Kanunilik ölçütünün sınırlamaya ilişkin kuralın "erişilebilirliği" ve "öngürülebilirlği" ile kesinliğini ifade eden "belirliliğini" garanti altına aldığını bildiren Yüksek Mahkeme, "Belirlilik, bir kuralın keyfiliğine yol açmayacak bir içerikte olmasını ifade eder... Böylece hukuk güvenliği sağlanarak kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışların önüne geçilmiş olur.” değerlendirmesini yaptı.

Meclis Soruşturma Komisyonu yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına karar vermişti.

Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ