‘Avrupa’ya mülteci kartı: Hayatlar siyasi koz olarak kullanılıyor’

Mültecilik üzerine çalışan avukat Abdülhalim Yılmaz: "Türkiye bir anlamda İdlip’de zora düşünce mülteci kartını çekmiş oldu. Türkiye kapıları açmış olsa da diğer ülkeler sınır güvenliğini daha da artıracaktır."İdlib’de 33 askerinin ölümünün ardından Türkiye, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınır kapılarını açacağını açıkladı. Bu kararın ardından mültecileri bekleyen sorunları Türkiye’deki mülteci hakları üzerine çalışan avukat Abdülhalim Yılmaz, Gazete Duvar’dan Filiz Gazi’nin sorularını yanıtladı. Yılmaz, mültecilere yönelik negatif davranışların artmasından endişe ettiğini söyledi.


AVRUPA’YA ‘BU İŞ DE YARDIMCI OL, YOKSA GÜNAH BİZDEN GİTTİ’ DENMEK İSTENİYOR 

Abdülhalim Yılmaz, Türkiye’nin sınır kapılarını açma kararını şöyle yorumluyor: “Tahminime göre Avrupa’ya ‘Sen bu işi çözmede bize yardımcı ol yoksa günah bizden gitti’ denmek isteniyor. Türkiye bir anlamda İdlip’de zora düşünce mülteci kartını çekmiş oldu. Geçmeye çalışan insan sayısı çok fazla olacak. Tehdit olarak algılanırsa Suriye savaşını durdurmaya çalışabilirler.”

‘MÜLTECİLERE YÖNELİK NEGATİF DAVRANIŞLAR ARTABİLİR’ 

Kararı “Türkiye’dekiler bakımından kaos yaratabilir” sözleriyle değerlendiren Yılmaz bu tespitin gerekçesini şöyle açıklıyor: “Bunu söylemek ne kadar doğru emin değilim. Mültecilere yönelik negatif davranışların artmasından endişe ediyorum. Onların Avrupa’ya gitmeleri gerekir şeklinde bir bakış yerleşebilir.”

‘DİĞER ÜLKELER SINIR GÜVENLİKLERİNİ ARTTIRACAKTIR’ 

Yılmaz, Türkiye’nin bu kararıyla diğer ülkelerin sınır güvenliğini daha çok artıracağına dikkat çekiyor: “Türkiye kapıları açmış olsa da diğer ülkeler sınır güvenliğini daha çok artıracaktır. Sınır güvenliğinin artması daha çok kötü haberin gelmesi, dramların yaşanması anlamına gelir. İlk beklentimiz kapılarda yığılma olacak. Bir kere denizlerden daha çok geçmeye çalışacak insanlar. Bu da kayıpların olacağı anlamına gelir.”

‘MÜLTECİLER SİYESİ KOZ OLARAK KULLANILIYOR’ 

Yılmaz, “siyasi koz” değerlendirmesini pozitif anlamda kullanmadığını bilhassa belirterek anlatıyor: “Mültecilerin siyasi koz olarak kullanıldığı kesin. İnsanların hayatı politikaya alet ediliyor ama diğer taraftan baş etmekte zorlanıldığı açık. Yaklaşık 10 yıldır korkunç bir şekilde devam eden Suriye savaşının durması yönünde dışardan bir müdahale olmadı. Sadece vekalet savaşları oldu. Suriye’de taş üstünde taş kalmadı. Yüz binlerce insan öldü. 10 milyona yakın insan mülteci oldu. Komşu ülkelerden en çok da Türkiye bu yükün ağırlığını çekti. Doğrudan ya da dolaylı olarak bu savaşın çıkmasına neden olan ülkeler insani bakımdan ciddi bir sorumluk almadılar. Avrupa Birliği de bu kategoride yer alıyor.”

‘GÖÇ, KONTROL EDİLEMEZ DURUMA GELEBİLİR’ 

“Bu siyasi koza karşılık Avrupa Birliği, NATO ağırlığını koyarsa bunun üzerine İdlip’te bir ateşkes süreci sağlanabilir” diyen Yılmaz, oradaki sivillerin normal şekilde hayatlarına devam edebilmelerinin sağlanması gerektiğini aksi halde göçün kontrol edilemeyecek duruma gelebileceğini söylüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ