Avrupa'nın farklı merkezlerinde ve farklı dillerde Kabakçıoğlu'nun ölümü protesto edildi

Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve farklı dillerde yapılan basın açıklamalarında Kabakçıoğlu’nun ölümü protesto edilirken sivil toplum örgütleri insan hakkı ihlalleri karşısında birlikte hareket etmeye davet edildi.

Avrupa'nın önemli merkezleri beyaz sandalye eylemlerine sahne oldu.

Stop RH kolektifi, Fransa'nın başkenti Paris'te beyaz sandalyeleri meydanlara taşıdı.


Mustafa Kabakçıoğlu'nun ölümünün canlandırıldığı protesto gösterisinde Türkçe, Kürtçe ve Fransızca basın açıklamaları yapıldı.Türkiye'deki hak ihlalleri Almanya'da da protesto edildi.

Avrupa Adalet İnisiyatifi'nin organize ettiği eylemin adresi Bielefeld Merkez Tren İstasyonu oldu.

İnsiyatif adına yapılan açıklamada, "Biz bugün burada bu hukuksuzluklara, Erdoğan‘ın diktatörlüğune 'hayır' diyoruz. İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine 'hayır' diyoruz. Çocukların hapishanelerde büyümesine 'hayır' diyoruz. Osman Kavala‘nın, Selahattin Demirtaş‘ın, Ahmet Altan‘ın, Müyesser Yıldız’ın, Ali Ünal’ın ve bunlar gibi yüzlerce gazeteci ve yazarın sadece muhalif oldukları ićin hapishanelerde çürümesine 'hayır' diyoruz.“ ifadelerine yer verildi.İsviçre'de 'adalet' seslerinin yükseldiği nokta Cenevre'deki Nations Meydanı'ydı..

Türkiye'deki hak ihlallerinin simgesi haline gelen beyaz plastik sandalyeler, Kırık Sandalye Anıtı'nın yanına dizildi.Romanya'da Parlamento Sarayı'na bakan meydanda eylem yapan bir vatandaş ise Mustafa Kabakçıoğlu'nun
cansız bedeninin yer aldığı hücre fotoğraflarının arasına yerleştirdiği beyaz sandalyede skandal ölümü canlandırdı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ