Avrupalı demokratlar: Erdoğan’a karşı iki kez ayağa kalktılar, tebrik ediyoruz

Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yenilenen seçimi bu kez açık ara farkla kazanması Avrupa’daki siyaset çevrelerinde de yankı buldu.
Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı, İmamoğlu’nu ‘kalpten teşekkür' etti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın Twitter hesabından, parti lideri Iratxe Garper ve parlamentonun Türkiye raportörü Kati Piri’nin ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun devasa seçim zaferi için kalpten tebriklerini sundukları’belirtildi. Mesajda, “Bu, Türkiye’de demokrasi için devasa bir kazanç” ifadeleri kullanıldı.

‘ERDOĞAN’A KARŞI İKİ KEZ AYAĞA KALKTILAR’ 


Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının otoriterlik ve popülizmin önemli bir reddi olduğu görüşünü paylaştı. Verhofstadt şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de demokrasi için yeni bir gün aydınlanıyor. Avrupa Parlamentosu her zaman demokratik güçlerin yanında olmuştur; bu seçimler, otoriterlik ve popülizmin İstanbullular tarafından önemli bir reddidir. Erdoğan’a karşı iki kez ayağa kalktılar, demokrasiyi iki kez savundular.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ