Atlanta Şehir Platformu açıklaması: ‘Hizmet’in zan altında bırakılması bizleri derinden üzdü

Atlanta Şehir Platformu adına medyada geçen Atlanta’daki bir şirketin iflası ile ilgili haberlerle alakalı sosyal medyada açıklama yapıldı.
''Gündeme “ABD’de cemaati karıştıran milyonlarca dolarlık iflas” şeklinde yansıtılan olay/haber ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.'' denilen açıklama şöyle:

Öncelikle hizmetteki tüm kardeşlerimizi ve büyüklerimizi muhabbetle selamlıyoruz. Atlanta Şehir Platformu, Atlanta’daki kurumlarımızdan temsilcilerin katıldığı ve Atlanta'nın tümünü ilgilendiren mevzularla ilgili ortak aklın işletildiği erkek ve bayan 20 üyeden oluşan bir istişare heyetidir. Kurumlarımızın yönetim kurulları değiştikçe, heyetimizin üyeleri de düzenli olarak yenilenmektedir. Bu yazıda bizlerin ortak aklının ürünüdür.

Gündeme “ABD’de cemaati karıştıran milyonlarca dolarlık iflas” şeklinde yansıtılan olay/haber ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.


Hali hazırda, Türkiye’de mağdur edilmiş ve cebri hicret ile buralara gelmek zorunda kalmış kardeşlerimizin, bir kısmının bir de burada mağduriyet yaşaması bizleri derinden üzmüştür.  Olaya konu olan şirketin kurucuları hatalarını değişik yönleriyle medyada dile getirdiler. Olayda adı geçen kişilerin hizmet ile ilgili kurumlardaki rolleri ve şirketle ilişkileri konusunda şeffaf davranmamaları gibi hizmetimizin prensiplerine uymayan zincirleme hataları neticesinde, belki de başarılı olabilecek ticari bir teşebbüs kapanmış ve mağdurlar oluşmuştur. Atlanta’da faaliyet gösteren kurumlarımızdaki yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerden oluşan çok değerli ve duyarlı arkadaşlarımız meseleye vakıf olmuş, seyirci kalmamış ve sonrasında oluşan süreçte de -yaklaşık 2 yıl önce- söz konusu şahsın kurumlarla bağı kesilmiştir. Son 2 senedir Atlanta’daki kurumların hizmetleri de yeni kadrolarla devam etmektedir.

Bizler kurum çalışanları ve gönüllüler olarak, hep beraber yaralarımızı sararak ve kucaklaşarak kültürümüzü burada yaşatmaya, camimiz, kültür merkezimiz, diyalog birimimiz ve rehberlik ekibimiz gibi değişik vasıtalarla evrensel değerler çerçevesinde hizmetlerimize devam etmeye çalışırken, aynı zamanda da mağdur ve mazlum kardeşlerimize de destek olmaya çaba gösteriyoruz. Bu yönüyle heyet olarak çok değer verdiğimiz Atlanta’daki tüm kardeşlerimize emekleri ve fedakarlıkları için teşekkürü bir borç biliyoruz.

Şeffafiyete, ortak akla ve evrensel değerlere gönülden bağlı insanlar olarak bizler bu olayın haber yapılmasını doğal karşılıyoruz. Yukarıda açıkladığımız gibi bu mevzu hizmet prensiplerindeki bir yanlışlıktan dolayı olmamıştır. Bilakis, bu prensiplere gerekli özeni göstermeyen kişilerin şahsi hatalarından kaynaklanmıştır.  Hali hazırda hizmete bu kadar iftira atılırken ve bunca kardeşimiz mazlum ve mağdur iken, bu olaydaki kişilerin hatalarından yola çıkarak toptancı bir tavırla hizmeti karalayan bir yaklaşım sergilemek, hakperestlik ile bağdaşmamaktadır.

Niyet ne olursa olsun, sanki bütün hizmet insanları işi gücü bırakmış birbirlerini dolandırmakla meşguller gibi bir izlenim uyandırılmıştır. Oysaki gösterdikleri refleks ile bu olayı ortaya çıkaranlar ve müdahale edenler de yine hizmet insanlarıdır. Buna rağmen toptancı bir yaklaşımla hizmet insanlarının zan altında bırakılması bizleri derinden üzmüştür.

Bizler hizmetin bir ferdi olmayı büyük bir onur vesilesi görüyor ve Allah'ın izniyle geleceğe ümitle bakıyoruz. Kur’an’dan ve sünnetten süzüldüğüne inandığımız Muhterem Hocamızın öğretilerine, şeffafiyet ve ortak akıl gibi hizmet prensiplerine her zamankinden daha sıkı sarılarak Rabbimizin rızası doğrultusunda, tüm insanlığın huzuru ve mutluluğu adına elimizden gelen gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyoruz.

Yaşananlardan ders çıkarılmasının önemine binaen ticaretle ilgili bazı görüşlerimizi de paylaşmak istiyoruz.

Bu olay da göstermiştir ki hizmet mensubu olmak ile ticaretin kuralları birbirine karıştırılmamalıdır. Ticari hayat içerisinde tarafların hizmet katılımcısı olması, bu kişileri hatadan hali kılmaz.

Dolayısı ile muhataplar birbirlerinin hizmet hareketiyle iltisakına bakmaksızın; ticaretin kurallarına, hukuka ve ahlaki değerlere uygunluğuna bakarak ticari ortaklıklara girmelidirler.

Bitirirken, asıl gündemimiz, derdimiz olan mağdur ve mazlum kardeşlerimizle ilgili elimizden geleni yapmaya çalıştığımızı, onlar için devamlı dua ettiğimizi belirterek dünyanın dört bir tarafındaki kardeşlerimize muhabbetlerimizi arz ederiz.   


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ