AP heyeti Ankara’da: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılmalı

AP heyeti, işadamı Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasını örnek göstererek Adalet Bakanlığı’na hukukun üstünlüğü konusunda ciddi sıkıntı olduğunu belirtti.


Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, işadamı Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasını örnek göstererek Adalet Bakanlığı’na hukukun üstünlüğü konusunda ciddi sıkıntı olduğunu vurguladı. Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi Türk hükümetine, “Kavala’yı da, Demirtaş’ı da serbest bırakın” çağrısında bulunarak hukukun üstünlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre AP heyeti, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM’deki AKP’li komisyon başkanları ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Ankara’daki temaslarının ardından heyet adına AP Dışişleri Komitesi Başkanı David McAllister (Avrupa Halk Partisi EPP, Almanya) ve AB-Türkiye KPK Heyeti Başkanı Sergey Lagodinsky (Yeşiller, Almanya), açıklama yaptı.
“OSMAN KAVALA KARARI KABUL EDİLEMEZ”


McAllister, açıklamasında şöyle dedi:

“Osman Kavala’nın beraat kararının ardından beş saatlik bekleme sonrasında yeniden tutuklanması kabul edilemez. Yeniden yargılama şartları net bir şekilde ihlal edilmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) derhal serbest bırakılması kararına Türkiye’nin uymaması endişe vericidir. Benzer şekilde HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş gibi siyasi tutukluların da serbest bırakılması gerekiyor.

KAYYIM ELEŞTİRİSİ: CİDDİ DENGESİZLİK

Türkiye’deki tüm taraflara hukukun üstünlüğü ve demokrasi açısından bütün eksiklikleri söylüyoruz. Demokratik olarak seçilmiş belediye başkanları atanması bu eksikliklerden birisi. Ahmet Türk gibi onlarca belediye başkanının herhangi bir kanıt olmaksızın görevinden alınmasını eleştiriyoruz. Türkiye’nin darbe girişimi gerekçesini anlıyoruz ama güvenlik gerekçeli yapılanlarda ciddi bir dengesizlik yaşanıyor. Güvenlik endişelerine karşı insan hakları da korunmalı.”

“ADİL YARGILAMA HAKKI YOK”

Lagodinsky ise şöyle konuştu:

“Türkiye’de yargının bağımsızlığına uyulmaması, adil yargılama hakkının ihlali söz konusu. Etkili şekilde AİHM uygulaması da söz konusu değil.”

AVRUPA PARLAMENTOSU HEYETİ BÖLGEDE

31 Mart 2019’da seçilmesine karşın kayyım atamasıyla görevinden alınan HDP’li Ahmet Türk’le görüş alışverişleri yaptıklarını söyleyen Lagodinsky, belediye başkanlıklarıyla ilgili bu durumu yanlış bulduklarını ifade etti.

Lagodinsky, “Bize göre bütün seçilmiş belediye başkanlarının görevde olması gerekir. Demokraside kayyım olmaz. Demokratik seçimlerde kayyım olmaz” dedi.

HEDEFTE İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU VAR

Lagodinsky, İçişleri Bakanı Soylu’yla bugünkü görüşmelerinde kayyım konusundaki eleştirilerini dile getirdiklerini, Soylu’nun ‘kayyımlarla ilgili durumu olumlu şekilde ele almadığını’ söyledi. Soylu’nun kendilerine terörle mücadele ve güvenlik endişeleri gerekçelerini ifade ettiğini aktaran Lagodinsky, Adalet Bakanlığı’nın yargı reformu açısından nasıl bir ikinci paket hazırlayacağını da henüz bilmediklerini de ifade etti.

HEYETTE KİMLER VAR?

Heyette, McAllister ve Lagodinsky’in yanı sıra Michael Gahler (Avrupa Halk Partisi, Almanya), Željana Zovko (Avrupa Halk Partisi, Hırvatistan), Nikos Androulakis (Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı S&D, Yunanistan), Elena Yoncheva (Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı S&D, Bulgaristan), İlhan Küçük (RE, Bulgaristan) ile Katrin Langensiepen (Yeşiller, Almanya) yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ