Anket: ‘Millet ittifakı’, ‘cumhur ittifakı’nı geride bıraktı

MAK Araştırma’nın son anketine göre Saadet Partisi de dahil edildiğinde ‘millet ittifakı’nın oyu, ‘cumhur ittifakı’nı geride bıraktı.


Türkiye’deki genel seçimlere iki sene var. Ancak muhalefetteki partiler erken seçim çağrısı yapmaya devam ediyor. Döviz kurunda yaşanan krizin ardından muhalefet erken seçim için sahaya indi. İktidar bu çağrıları reddederek seçimlerin zamanında düzenleneceğini vurguluyor. Araştırmacılar ise iktidar partisine oy desteğinin azaldığını öne sürüyor, diğer yandan anketlerde AKP’nin ortağı MHP’nin de mevcut baraj yüzde 10’u geçemediği görülüyor. AKP, anket şirketlerine denetim getirmeyi düşünüyor. Seçim barajının da yüzde 7’ye indirilmesi gündemde.

MAK Araştırma’nın 12-18 Kasım arasında yaptığı ‘Kasım 2021 Türkiye gündemi araştırması’na göre katılımcıların yüzde 43’ü 24 Haziran seçimlerinden farklı bir partiye oy vereceklerini belirtirken yüzde 41’iyse aynı partiye oy atacaklarını söyledi. Yüzde 16 ise ‘Kararsız/Cevap yok’ seçeneğini işaretledi.


67 ilde 5750 kişiyle yapılan araştırmada, kararsızlar dağıtıldığında partilerin oy oranları şöyle oldu:

-AKP yüzde 31,4

-CHP yüzde 24,5

-İYİ Parti yüzde 14,9

-HDP yüzde 9,8

-MHP yüzde 8

-Deva Partisi yüzde 2,6

-Gelecek Partisi yüzde 2,6

-Saadet Partisi yüzde 1,4

-Büyük Birlik Partisi 0,6

Böylelikle ‘cumhur ittifakı’nın oyu BBP dahil 40 olurken ‘millet ittifakı’ysa Saadet Partisi de dahil edildiğinde 40,8 oldu.

‘Kendinizi hangi ittifaka yakın hissediyorsunuz?’ sorusuna yüzde 48 ‘millet ittifakı’, yüzde 38 ‘cumhur ittifakı’ yanıtını verdi. Yüzde 14’lük kesimse her iki ittifaka da yakın hissetmiyor.

Katılımcıların yüzde 48’i erken seçimin gerekli olduğunu düşünürken, yüzde 37’siyse karşı çıktı.
 
Ankete katılanların yüzde 54’ü, son zamanlarda ürün ve hizmetlerdeki artışı ‘ekonominin kötü yönetilmesi’ne bağladı. Yüzde 60, ülkede en öncelikli çözülmesi gereken sorunu ekonomi olarak görüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ