Ankara’da yeni tartışma: Kandil tutanakları hangi arşivde?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan önceki gün partisinin TBMM grubuna hitaben yaptığı konuşmada çözüm sürecine dair çarpıcı sözler sarf etmişti. Buldan’ın kullandığı ifadeler Ankara’da “Kandil tutanakları nerede?” tartışmasını başlattı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Buldan’ın salı günü parti grup toplantısında sarf ettiği sözlerin doğru olup olmadığına dair sorular yöneltti.

“SIRRI SÜREYYA ÖNDER VE PERVİN BULDAN ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENDİ”


Çıray, Oktay’ın cevaplaması  talebi ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, “2013-2015 yılları arasında ‘çözüm süreci’ adı altında PKK terör örgütü ile bir müzakere süreci yürütüldü. Söz konusu süreç o dönemde milletimizin desteğini kazanmaya yönelik bir propaganda ve beyin yıkama kampanyası şeklinde yaşandı. Bu süreçte HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan gibi milletvekillerinin önemli roller üstlendiklerini biliyoruz.” dedi.


TBMM kürsüsünde 28 Şubat 2015’te ilan edilen Dolmabahçe Mutabakatı’nın fotoğrafını gösteren HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Kimin nereye oturacağına kadar Erdoğan belirledi.” dedi.

HDP milletvekillerinin bütün girişimlerini dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kurumlarının bilgisi ve onayı dahilinde yaptığı belirtilen önergede, “Burada Türk milletinin çıkarması gereken çok hayati bir sonuç var. Bu da terör örgütüne Güneydoğu’da yerleşim merkezlerinde hendekler ve tüneller kazıp, şehitler vermemize yol açan koşulları dönemin iktidarının göz göre göre hazırlamış olduğudur.” denildi.

KANDİL’DE HDP HEYETİNİ KORUMAK MAKSADIYLA İHA UÇURULDU MU?

Çıray’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Meclis Başkanlığı vasıtasıyla yazılı olarak cevaplandırmasını talep ettiği sorular:

1)Kandil görüşmelerin tutanaklarını açıklamayı düşünüyor musunuz?

2)Pervin Buldan’ın 2015 yılında terör örgütü tarafından rehine olarak alıkonan üç askeri “bizzat benim de içinde yer aldığım girişimler sonucunda Lice Kaymakamlığına getirdik,” şeklindeki ifadesinin doğruluğunu teyit ediyor musunuz? Ediyorsanız terör örgütü tarafından beş altı yıldır rehine olarak alıkonan askerlerimiz konusunda neden benzeri bir girişim için harekete geçmediniz?

3)Pervin Buldan, açıklamalarında kamuoyuna kendilerinin PKK terör örgütüyle iş birliğinin kanıtı olarak sunulan Kandil fotoğraflarının, dönemin Başbakanının bilgisi dahilinde yürütülen toplantılara ait olduğunu ve bu toplantıların sonuçlarını devlete ve hükümete sunduklarını belirtmektedir. Bu doğru mudur? Doğruysa söz konusu sonuç kayıtları ve tutanaklar hangi kurumumuzun arşivindedir?

4)Bunları kamuoyuna açıklayıp Milletimizle paylaşmayı düşünüyor musunuz?

5)Çözüm sürecinin Türk Milletinin ağır bedeller ödemesine yol açan hatalarından kim ya da kimler sorumludur? Bu hatalar ve sorumluları konusunda harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?

6)Kandil’e HDP heyetini koruma maksadıyla İHA uçuruldu mu?

7)Pervin Buldan, Kandil görüşmeleri sırasında havada İHA’lar gördüklerini ve sonra İnsansız Hava Araçlarının kendilerinin güvenliğini sağlamak için uçuruldukları bilgisini aldıklarını belirtmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait araçların, PKK terör örgütünün merkez üssünün üzerinde içlerinde Buldan’ın olduğu heyeti korumak için uçurulduğu doğru mudur? Doğruysa bu hadise kaç kez gerçekleştirilmiş ve kimin emriyle yapılmıştır?

8)Pervin Buldan, 28 Şubat 2015 tarihinde, dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan oluşan AKP heyetiyle Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken isimlerinden müteşekkil HDP heyeti arasında varılan ‘Dolmabahçe Mutabakatı’nda oturma düzeninin dahi dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenip dikte edildiğini açıklamıştır. Verilen bu bilgi doğru mudur?

9)Çözüm sürecinin sonuçlanması halinde HDP’lilere vaatlerde bulunuldu mu? Bulunulduysa bu vaatler neydi?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ