Ankara Tabip Odası’ndan korkutan salgın tahmini

Açıklanan resmi rakamlara göre dünyada koronavirüsün en hızlı yayıldığı ülke Türkiye. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, test yaptıkça vaka sayısının artacağına dikkat çekti. Rakamın 100 bine ulaşmasının sürpriz olmayacağını vurguladı.


Türkiye, dünyada koronavirüs vakalarının ilk 10 günde en çok arttığı ülke oldu. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, vaka sayısının 100 bine ulaşmasının sürpriz olmayacağını ifade etti.

VİRÜSÜN EN FAZLA ARTTIĞI ÜLKE TÜRKİYE


Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanan koronavirüs vaka rakamları, salgın sayısındaki hızlı artışı gözler önüne serdi. Ülke, koronavirüsün en çok can aldığı 10’uncu ülke konumuna yerleşti. Dünya ülkeleri arasında 10 gün içinde koronavirüs vaka sayısının en fazla arttığı ülke ise Türkiye oldu.

100 BİN RAKAMLARI SÜRPRİZ OLMAZ

BirGün’e konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun sürecin başında yaptığı tahminlerde, vaka sayısının mayısa kadar 5 bin olacağını öngördüğünü anlatan Bulut, “Ben o zaman 20 bin demiştim. Türkiye’nin Haziran’a girildiğinde 300 bin vakaya ulaşması çok zor ama 100 binler de sürpriz olmaz” dedi.

İZOLASYONA UYULMAYAN ÇOK SAYIDA KENT VAR

Salgının artmasında izolasyona uyulmamasının etkili olduğunu vurgulayan Bulut, “Birçok kentte izolasyona dikkat edilse de buna uymayan birkaç kent var. Oralarda da valilikler önlem almaya çalışıyor. İzolasyon etkin şekilde uygulanmazsa sayı da artacak. Aynı şekilde test sayısı arttıkça vaka sayısının artması da normal… Testler yoğunlaştıkça vakalar da 500’er 500’er artacak” dedi.

TOPLUMSAL HAREKETLİLİK ENGELLENMELİ

Umreden dönen 12 bin kişinin, karantinaya alınmadan evlerine gönderildiğini hatırlatan Bulut, “İstanbul’da işsiz kalan yurttaşlar, şehir dışına çıkmak zorunda kaldı. Toplumsal hareketlilik engellenemedi” dedi. Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde, ziyaretlerin artabileceği uyarısında bulunan Bulut, “Bu ve ‘kadercilik’ anlayışı, vaka sayısındaki artışı daha da ivmelendirebilir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ