​Ankara Anlaşması davası temyize gidiyor

Yurt dışında yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının sayısı son yıllarda giderek artıyor. Ankara Anlaşması kapsamında Türk vatandaşlarına iş kurma ve oturum vizesi veren İngiltere, son dönemde en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor.


 

 Ancak Türk vatandaşlarına verilen süresiz oturum izninin koşullarının değişmesi sonucu tekrar gündeme gelen Ankara Anlaşması’na ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.


İngiliz hükümetinin, Türkiye vatandaşlarına belirli şartlarla oturum izni veren Ankara Anlaşması'nda yaptığı değişiklikler temyize gidiyor. Yüksek Mahkeme, ‘Türk İş İnsanları Birliği'nin temyiz başvurusunu kabul etti. 

Ankara Anlaşması’ndaki en önemli değişiklik süresiz oturum başvurusu süresinde yaşanmıştı. Anlaşma kapsamında vize alan Türkler, dört yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. Ancak getirilen değişiklikle süresiz oturum izni için süre beş yıla çıkarılırken, 2 bin 389 sterlin de başvuru ücreti getirilmişti. Yeni düzenlemeler, Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelmiş yaklaşık 12 bin 500 Türk ile aile üyelerine de geriye dönük uygulanmaya başlanmıştı.

Türk İş İnsanları Birliği’nin kurucusu İpek Leni Candan, “Temyiz başvurumuza onay verilmiş olması bize yapılan uygulamanın haksız ve kanunsuz olduğuna dair inancımızı daha da güçlendirdi. Gasp edilen haklarımızı geri alana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. Davanın avukatı Yaşar Doğan da “Umuyoruz ki Yüksek Mahkeme’nin vermiş olduğu adaletsiz karar, yerini mağduriyetleri giderecek, adil ve hukuka uygun bir karara bırakır” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ