Anayasa Hukukçusu Prof. Kaboğlu: İtiraz süresi geçti, YSK başvuruyu reddetmesi gerekir

AKP İstanbul için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, olağanüstü itiraz süresinin dolduğunu, YSK’nin AKP’nin başvurusunu reddetmesi gerektiğini söyledi.


Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) resmi olmayan 31 Mart seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na bugün mazbatasının verilmesi bekleniyor.

AKP, Ekrem İmamoğlu’na hem mazbatasının verilmemesi ve İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi noktasında başvuruda bulundu. Bu nedenle tüm gözler İl Seçim Kurulu ve YSK’nın vereceği karara odaklandı.


Cumhuriyet’te konuşan Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AKP’nin “Olağanüstü İtiraz” başvurusunda 7 günlük süreyi kaçırdığını vurguladı. Kaboğlu, “Olağanüstü itiraz, ‘tutanağın düzenlenmesinden sonra (7) gün içinde seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebebiyle’ yapılır. 298 sayılı yasa madde 130/3’ün bu amir hükmü gereğince, başvurunun, il birleştirme tutanağının düzenlendiği 1 Nisan’dan itibaren 7 gün içinde yapılması gerekiyordu.” dedi.

Kanunlara göre YSK’nın bu başvuruyu reddetmesi gerektiğini ifade eden İbrahim Kaboğlu, “Eğer, olağan başvuru yollarının beklenildiği öne sürülürse, bu durumda da süre koşulu gerçekleşmiş değildir; çünkü Maltepe sayımları nedeniyle olağan itirazlar henüz sonuçlanmış olmadığından, 7 günlük süre başlamış değildir. Zira, yasa maddesi açık olup herhangi bir istisnaya olanak tanımamaktadır. İtiraz süre yönünden reddedilmelidir.” İfadesini kullandı.

AKP’nin mazbatanın verilmemesi konusunda yaptığı başvuruyu da değerlendiren Kaboğlu, “Başvuru ile mazbata arasında doğrudan ilişki bulunmamaktadır. Olağanüstü başvuru yolunun kullanılması, mazbatanın verilmesine engel değildir.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ