Anayasa değişikliği geçti, Meclis kendisini feshetti!

Anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesine de 'evet' çıktı, tamamı kabul edildi. Diktatörlüğe anayasal güvence kazandıran ve parlamentoyu etkisiz hale getiren teklife ilişkin son sözü referandumda halk söyleyecek.
Türkiye'nin geleceğini belerleyecek olan, AKP'li vekillerin imzasıyla Meclis'e sunulan anayasa değişikliği teklifinin ikinci turunda 18 madde kabul edildi. Maddelerinin kabul edilmesinden sonra teklifin tümü üzerinde oylama yapıldı. Genel oylamada 339 kabul oyu çıktı ve  teklif referandum sınırında kabul edildi. Böylelikle 'başkanlık' anayasası için referandum yolu açılmış oldu.

Binali Yıldırım anayasa değişiklik teklifinin referandum sınırı üzerinde kabul edilmesinin ardından Meclis Kürsüsü'nde bir konuşma yaptı. Yıldırım, "Milletin vereceği karar en isabetli karar olacaktır. Millet her şeyin en iyisini bilendir" dedii.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa teklifinin meclisten geçmesi sonrası Habertürk'e konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Vekiller özgür iradesiyle oy kullansaydı paket geçmezdi. Referandum sürecinde herkesle hareket edeceğiz. Demokrat, Mütedeyyin farketmez, vatanını seven herkese sesleneceğiz. AYM'ye başvuracağız, hazırlıklarımız devam ediyor" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ