Anadolu Ajansı’nı eleştiren Metin Uca’ya hapis cezası!

24 Haziran 2018 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde AA’nın önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir aynı olmasına sosyal medyadan tepki gösteren gazeteci Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.


Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın gazeteci Metin Uca hakkında açtığı davada İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Uca’ya görevli memura görevi nedeniyle hakaret suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, Uca’nın yaptığı paylaşımın ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı değerlendirmesinde bulunurken, paylaşımı aleni ortamda yaptığı ve birden fazla kişiye yönelik olduğu için cezasında arttırma gitti.


UCA: ALGI OPERASYONUNA TEPKİMİ GÖSTERMEK İÇİN TWEET ATTIM

Gazeteci Uca ise savunmasında kendisine yöneltilen suçu reddederken, şunları söyledi: “24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söyledi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce ben de ilk tweeti attım. Burada amacım algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ