"Anadolu Ajansı, Bakan Dönmez'in sözlerini makasladı"

Gazeteci Murat Yetkin, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in Akkuyu Nükleer Santral inşaatına ilişkin açıklamalarının Anadolu Ajansı ve Enerji Bakanlığı sitelerinde makaslandığını yazdı.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in, 11 Ağustos'ta Anadolu Ajansı canlı yayınında söylediği Akkuyu açıklamalarının makaslandığını hem AA bülteninde hem de Enerji Bakanlığı'nın internet sitesinde yer almadığını yazdı.

Yetkin'in, Akkuyu'nun Türkiye'nin santrali değil, Rusya'nın Türkiye'de kurup işleteceği bir santral olduğuna ve Rus yüklenicilerle Titan 2 arasındaki anlaşmazlığa ilişkin Bakan Dönmez'in sözlerini aktardığı Akkuyu gerçekleri ve Bakan Dönmez'in kesilen sözleri başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 


"Enerji Bakanı Fatih Dönmez nihayet Akkuyu nükleer santrali üzerindeki tartışmalar konusunda sessizliğini bozdu. Genel Müdürü Serdar Karagöz’ün konuğu olarak 11 Ağustos’ta Anadolu Ajansı canlı yayınına katıldı. Dönmez’in bu yayında söylediklerinin bir kısmı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) konusunda daha önce resmi ağızlardan ifade edilmemiş gerçeklerdi. Ama bir kısmı da nezaketle makaslandı sonradan.

Dönmez’in AA canlı yayınında söylediklerinin bir kısmı hem AA’nın daha sonra yayınladığı bültende hem Enerji Bakanlığının internet sitesinde hem de hükümet çizgisindeki medyada yer almadı.

Hangileri mi? Vereceğim, ama önce '“uygun bulunan' kısmından gerçek tablonun hiç değilse bir kısmını bakan Dönmez’in ağzından aktaralım:
• 'İdari ve mali anlamda' sorunlar var ve 'maalesef bu sorunlar aşılamadı.'
• 'Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz'.
• 'Cumhurbaşkanımız sahada brifing aldı, ikazları yaptı.'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir hafta içinde bir Akkuyu raporu istediği ve Akkuyu Yönetim kurulundaki tek Türk üye Cüneyd Zapsu’nun da bu rapora göre istifasını cebinde taşıdığı biliniyor.

Makaslanan açıklamalar

Gelelim Dönmez’in yayında söyleyip sonra tekrarı, haberleştirilmesi uygun bulunmayan bölümlere. Bu bölümleri eski usul, yayını izleyip doğrudan haberleştiren gazete ve siteler sayesinde kayda alabiliyoruz. Şu bölümlerin ilk kez bir Türk yetkilisi tarafından söylenmesi önemli:

• 'Projenin sahibi Rusya Federasyonu’na ait burada kurulmuş olan Akkuyu Enerji Santrali.' (Yani Akkuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça söylediği üzere Türkiye’nin değil, Rusya’nın Türkiye’ye devretmek üzere değil, Türkiye’de kurup işleteceği atom enerjisi santrali.)
• 'Son bir ayda [Rus ve Türk yükleniciler, Titan-2 ve İçtaş] aralarında yaşanan bir ihtilaf var.' (Akkuyu AŞ’nin İçtaş’ın sözleşmesini feshettiğini duyurup yerine Türk görünümlü Rus şirketi TSM Enerji ile anlaştığını açıklaması ve İçtaş’ın da bunu tanımayıp hakkını arayacağını bildirmesi.)
• 'Aradaki problemleri çözmek için girişimlerde bulunduk.' (Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likaçev’in Dönmez’e 2 Ağustos tarihli, İçtaş’ın sözleşme ihlalini iddia eden mektubu ve Dönmez’in buna 3 Ağustos’taki yanıtı.) 'Maalesef aşılamadı o sorunlar.'"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ